Nye EU-klimapakker rammer flysektor og beskytter skov

Ministerrådet og EU-Parlamentet er blevet enige om foreløbige aftaler for CO2-kvoter i flybranchen og en ny lov, der skal forhindre lande i at importere varer, der er dyrket i ulovligt afskovede områder.

EU-Parlamentet og Ministerrådet er blevet enige om at indføre CO2-kvoter på europæiske indenrigsflyvning samt afgange til Storbritannien og Schweiz. Arkivfoto..

13.12.2022

CSR.dk

Der er fart på beslutningerne i EU’s Parlament og Ministerrådet disse dage. Parterne har nemlig udarbejdet foreløbige aftaler, der skal få flybranchen til at udlede mindre CO2 og sørge for, at verdens skove er bedre beskyttet mod ulovlig rydning.

Det skriver Klimamonitor.

I aftalen for flysektoren indfører EU-Parlamentet og Ministerrådet CO2-kvoter på blandt andet europæisk indenrigsflyvning og afgange til Storbritannien og Schweiz.

Læs også: Måling: Danskerne er åbne overfor højere flyafgifter

Flyafgange ud af EU vil ikke blive mødt med lige så stramme krav, men vil i stedet være omfattet af det globale system CORSIE, som International Civil Aviation Organization håndterer.

Og for aftalen med verdens skove er parterne blevet enige om nye regler for beskyttelse. Det omhandler blandt andet, at importører skal sikre sig, at produkter ikke har medvirket til ulovlig skovrydning.

Det gælder produkter som palmeolie, oksekød, tømmer, kaffe, kakao, gummi og soja samt produkter, som indeholder råvarerne. Det kan eksempelvis være chokolade, møbler og kosmetik.

Her skal importørerne konkret kunne bevise og forklare, hvilket areal deres vare er produceret i.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg