06.10.2021  |  Klima, miljø og energi

Nyt partnerskab vil organisere oprydnings-events på land og til vands

Dansk Surf & Rafting Forbund har netop modtaget støttekroner fra Miljøstyrelsen. Pengene skal blandt andet bruges til lokale og nationale oprydnings-events.

Dansk Surf & Rafting Forbund,  der udvikler og organiserer surf og stand up paddle (SUP) sporten i Danmark har netop modtaget en økonomisk støtte på 300.000 kroner fra Miljøstyrelsen.

Det skriver Bådmagasinet.

Pengene skal bruges til at øge indsatsen indenfor bæredygtighed i samarbejde med de mere end 4000 medlemmer, virksomheder og NGO’en Race for Oceans Foundations.

Målet er, at få miljøtiltagene ud at arbejde lokalt igennem aktiviteter, der især vil omhandle opsamling af plastik både på land og til vands.

Læs også: Gennemsigtighed redder virksomhed igennem loyalitetskrise

”Vi er meget bevidste om, at vi ikke alene ved at rydde op på de danske strande og i havet omkring Danmark, kan takle verdens klimaudfordringer. Men vi håber og tror på, at et yderligere fokus på området samt vores mål om at skabe mere bæredygtige events og produkter til idrætten, kan stimulere til bedre og mere klimavenlige vaner”, siger Michael Lindberg, sekretariatschef i DSRF.

Foruden de lokale initiativer vil der i 2022 blive afviklet fire nationale events, hvor blandt andre virksomheden Copenhagen Cartel er med som samarbejdspartner.

Founder og CEO af virksomheden Copenhagen Cartel, Katrine Lee Larsen er begejstret for partnerskabet.

”Hos Copenhagen Cartel er vores mission at bidrage til at rense havene fra plastik. Det gør vi både gennem vores produktudvikling, men også ved at facilitere og planlægge community-drevet strandrensninger langs de danske kyster. Derfor er det også helt oplagt for os, at gå sammen med ligesindede samarbejdspartnere som DSRF, for netop at øge indsatsen og dermed også impacten”, siger hun.

- MTN

Mere fra CSR.dk - Forum for bæredygtig forretning

CSR.dk - Forum for bæredygtig forretning

www.csr.dk

CSR.dk – forum for bæredygtig forretning – er Danmarks eneste erhvervsmedie og community med dedikeret fokus på forretningsdrevet CSR. Medlemmer på CSR.dk kan bidrage aktivt med indhold og erfaring og betragtes som en indsigtsfuld vidensressource i udviklingen af CSR.dk. Vi udkommer dagligt på CSR.dk, ugentligt med nyhedsbreve samt fire gange om året med magasinet CSR Quarterly.

Se virksomhedsprofil  

  CSR.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere