Nyt samarbejde skal styrke grønne og teknologitunge start-ups

Efter mange års fokus på hurtigt voksende software-virksomheder skal vi gentænke måden, vi finansierer og udvikler teknologivirksomheder, hvis den grønne omstilling skal lykkes. Det mener parterne CBS og Nordic Alpha Partners i et nyt samarbejde mellem erhvervslivet og forskningsmiljøet.

Billedet fra venstre; Hanne Harmsen (prodekan for grøn omstilling på CBS), Laurits Bach Sørensen (medstifter og partner, Nordic Alpha Partners), Malte Werner (President CBS Climate Club). PR-foto: CBS.

08.02.2023

CSR.dk

Danskerne er dygtige iværksættere og gode til bæredygtige ideer og løsninger. Men både herhjemme og internationalt er investorer vant til at kigge mod Silicon Valley og hurtigtvoksende tech-selskaber med apps eller software uden et fysisk produkt.

Det er et problem, for der er netop behov for fysiske løsninger, hvis den grønne omstilling skal accelereres i det tempo, der er behov for. Derfor skal der skabes en ny tilgang til investering og skalering af såkaldte “HardTech”-virksomheder, såsom fabrikker, der producerer grønne produkter, nye avancerede transformative teknologier eller genbruger materialer. 

HardTech-virksomheder kræver en anden investeringstilgang i den tidlige vækstfase, da de er langt tungere, dyrere og meget komplekse at skalere.

Derfor har Nordic Alpha Partners, der netop er en growthfond med fokus på HardTech, indgået et samarbejde med Copenhagen Business School (CBS) og studenterorganisationen CBS Climate Club for at dykke ned i den udfordring.

Læs også: Samlet byggebranche sætter grønnere retning for branchen med 12 anbefalinger

“Der er både markedsbetingede og regulative udfordringer for skalering af HardTechs, og derfor har vi udviklet en række modeller og investeringsmetoder, der kan identificere og drive høj vækst baseret på frie markedskræfter: det såkaldte Economic Sustainability,” siger Laurits Bach Sørensen, som er medstifter og partner i Nordic Alpha Partners, og fortsætter:

”Vores erfaringer og modeller glæder vi os til at dele med den akademiske verden og den næste generation af virksomhedsledere for at analysere problematikken og løse problemet sammen”.

Eksempler på HardTechs fra Nordic Alpha Partners' investeringsportefølje er danske Re-Match, der genanvender kunstgræs, eller Wiferion, der muliggør trådløs opladning af industrielle robotter.

Behov for større samarbejde

Det nye samarbejde består af en række forskellige aktiviteter ud over løbende dialog mellem de tre samarbejdspartnere. Der skal blandt andet afholdes events og skabes en grundig forståelse af problemets omfang og løsningsmodeller.

“Jeg ser virkelig frem til dette samarbejde. For det første er det hovedet på sømmet, at Nordic Alpha Partners ser på et overset problem i forhold til at skabe den nødvendige vækst fra bæredygtige HardTech start-ups. For det andet ved jeg, at de studerende rigtig gerne vil ud og gøre en forskel på området,” siger Hanne Harmsen, der er prodekan for grøn omstilling på CBS.

Samlet set skal samarbejdet bygge på tre ben, hvoraf det første handler om at udbygge og udbrede værktøjskassen til skalering af GreenTech-virksomheder. Det andet ben går på at udfordre mindsettet i investeringsøkosystemet omkring tilgang og kapitalbehov for nye grønne teknologier. Sidst men ikke mindst vil samarbejdspartnerne engagere den unge generation i den grønne omstilling.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus