Nyt værktøj skal hjælpe produktionsvirksomhederne med cirkulær økonomi

Med et nyt værktøj kan produktionsvirksomheder vurdere egen omstillingsparathed i forhold til den cirkulære økonomi. Det er DTU og Industriens Fond, der står bag.

03.05.2018

CSR.dk

Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er på markedet med et nyt  selvevalueringsværktøj, der er en del af deres fælles projekt ved navn MATChE (Making the Transition to Circular Economy). Ved at foretage en online parathedsvurdering giver værktøjet produktionsvirksomheder mulighed for at vurdere deres egen omstillingsparathed i forhold til cirkulær økonomi.

”Bedre råvareforbrug og øget genanvendelse kan føre gevinster med sig i danske virksomheder. Med ny teknologi, nye metoder og nye samarbejder er potentialet stort, hvis virksomheder virkelig formår at gribe mulighederne. Værktøjer til at implementere cirkulær økonomi kan derfor potentielt gavne mange,” siger Mads Lebech, adm. direktør i Industriens Fond, der har støttet MATChE-projektet med godt 3,5 mio. kroner.

Læs også: Der er stadig guld tilbage - Miljøstyrelsen har kigget i danskernes skraldespande

Udover Danmarks Tekniske Universitet, der leder projektet og står for udviklingen af det digitale værktøj, står Dansk Industri, Miljøstyrelsen og tænketanken CHORA Connection bag.

Hos både DTU og Industriens Fond tror man på, at cirkulær økonomi er den næste grønne megatrend, hvorfor de har startet projektet. Ved at udvikle en metode, som danske virksomheder kan anvende på tværs af brancher, så tror de to initiativtagere, at man kan blive i stand til at identificere og implementere de muligheder, der er i den cirkulære økonomi. Og her er ifølge Industriens Fond et kæmpe potentiale.

Virksomhederne er klar til cirkulær økonomi
Med værktøjet kan virksomhederne se sin parathedsprofil og få indblik i egne og konkurrenternes styrker og muligheder. Målet er, at danske virksomheder optimerer deres arbejdet med cirkulær økonomi og får mere ud af blandt andet råvarer eller restprodukter.

Letbæk Plast er en af de plastvirksomheder, der har taget værktøjet til sig.

”Det er vores klare forventning, at MATChE platformen vil hjælpe os til at øge vores parathed for cirkulær økonomi, alene fordi vi vil kunne benchmarke os med andre og identificere nye forretningsmuligheder,”  siger virksomhedens CEO, Michael Bayer Thomsen. 

Og det er ikke kun virksomhederne, der er værktøjets målgruppe. Konsulenter, erhvervsfremmeaktører og andre med rådgivende funktioner kan også bruge værktøjet i deres arbejde med at omstille virksomheder til den cirkulære økonomi.

Læs også: Der er ingen kvinder i bestyrelsen hos Danmarks største virksomheder

”Fra vores synsvinkel er cirkulær økonomi et emne som interesserer utrolig mange virksomheder for tiden, men vi oplever mange spørgsmål som relaterer sig til, om de har de grundlæggende forudsætninger på plads. MATChE-værktøjet er en smart måde hvorpå virksomheder kan gøre sig selv og hinanden opmærksomme på, hvor der skal fokuseres, for at gøre sig klar til omstillingen.” udtaler Nynne Marie Bech, rådgiver i Afdeling for Cirkulær Økonomi, Bæredygtighed & Ressourcer hos konsulenthuset Niras, der har benyttet værktøjet i flere sammenhænge.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K