Nyt værktøj skal hjælpe produktionsvirksomhederne med cirkulær økonomi

Med et nyt værktøj kan produktionsvirksomheder vurdere egen omstillingsparathed i forhold til den cirkulære økonomi. Det er DTU og Industriens Fond, der står bag.

03.05.2018

CSR.dk

Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er på markedet med et nyt  selvevalueringsværktøj, der er en del af deres fælles projekt ved navn MATChE (Making the Transition to Circular Economy). Ved at foretage en online parathedsvurdering giver værktøjet produktionsvirksomheder mulighed for at vurdere deres egen omstillingsparathed i forhold til cirkulær økonomi.

”Bedre råvareforbrug og øget genanvendelse kan føre gevinster med sig i danske virksomheder. Med ny teknologi, nye metoder og nye samarbejder er potentialet stort, hvis virksomheder virkelig formår at gribe mulighederne. Værktøjer til at implementere cirkulær økonomi kan derfor potentielt gavne mange,” siger Mads Lebech, adm. direktør i Industriens Fond, der har støttet MATChE-projektet med godt 3,5 mio. kroner.

Læs også: Der er stadig guld tilbage - Miljøstyrelsen har kigget i danskernes skraldespande

Udover Danmarks Tekniske Universitet, der leder projektet og står for udviklingen af det digitale værktøj, står Dansk Industri, Miljøstyrelsen og tænketanken CHORA Connection bag.

Hos både DTU og Industriens Fond tror man på, at cirkulær økonomi er den næste grønne megatrend, hvorfor de har startet projektet. Ved at udvikle en metode, som danske virksomheder kan anvende på tværs af brancher, så tror de to initiativtagere, at man kan blive i stand til at identificere og implementere de muligheder, der er i den cirkulære økonomi. Og her er ifølge Industriens Fond et kæmpe potentiale.

Virksomhederne er klar til cirkulær økonomi
Med værktøjet kan virksomhederne se sin parathedsprofil og få indblik i egne og konkurrenternes styrker og muligheder. Målet er, at danske virksomheder optimerer deres arbejdet med cirkulær økonomi og får mere ud af blandt andet råvarer eller restprodukter.

Letbæk Plast er en af de plastvirksomheder, der har taget værktøjet til sig.

”Det er vores klare forventning, at MATChE platformen vil hjælpe os til at øge vores parathed for cirkulær økonomi, alene fordi vi vil kunne benchmarke os med andre og identificere nye forretningsmuligheder,”  siger virksomhedens CEO, Michael Bayer Thomsen. 

Og det er ikke kun virksomhederne, der er værktøjets målgruppe. Konsulenter, erhvervsfremmeaktører og andre med rådgivende funktioner kan også bruge værktøjet i deres arbejde med at omstille virksomheder til den cirkulære økonomi.

Læs også: Der er ingen kvinder i bestyrelsen hos Danmarks største virksomheder

”Fra vores synsvinkel er cirkulær økonomi et emne som interesserer utrolig mange virksomheder for tiden, men vi oplever mange spørgsmål som relaterer sig til, om de har de grundlæggende forudsætninger på plads. MATChE-værktøjet er en smart måde hvorpå virksomheder kan gøre sig selv og hinanden opmærksomme på, hvor der skal fokuseres, for at gøre sig klar til omstillingen.” udtaler Nynne Marie Bech, rådgiver i Afdeling for Cirkulær Økonomi, Bæredygtighed & Ressourcer hos konsulenthuset Niras, der har benyttet værktøjet i flere sammenhænge.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle