Salling Group vil guide kunder til at købe mere klimavenligt

Tænketanken Concito har netop udgivet CO2-tal på 500 forskellige fødevarer, De oplysninger skal bruges i Bilka, Føtex og Netto. Og forhåbentligt flere andre.

Oksekød er en større klimasynder end hidtil antaget, viser de nye beregninger.

01.02.2021

CSR.dk

I dag udkommer nye CO2 tal på 500 fødevarer fra den grønne tænketank Concito via hjemmesiden denstoreklimadatabase.dk.

Det skriver dr.dk.

Databasen er lavet med støtte fra Salling Group og det er Jannick Schmidt, direktør for firmaet 2.-0 LCA Consultants og lektor på Aalborg Universitet, der har leveret selve beregningerne.

Målet med databasen er især at landets kantiner, restauranter og supermarkeder vil bruge databasen til at guide deres kunder til at købe mere klimavenlige fødevarer.

Det har man tænkt sig at gøre i Salling Group (Bilka, Føtex og Netto), hvor man fremover vil gøre kunderne mere opmærksomme på de klimavenlige produkter.

Særligt iøjnefaldende er tallene på oksekød og i høj grad oksemørbrad, som er beregnet til at udlede 152 kilo CO2 per kilo kød.

Læs også: En mere plantebaseret kost vil være nødvendig for at nå Parisaftalen, mener professor

Halvdelen af Danmarks areal bliver i dag brugt til at dyrke foder til husdyr, der senere skal tjene som fødekilde til mennesker. Man har i denne databasen medregnet den CO2-udledning, der følger med, når skov og andre naturområder bliver lavet om til landbrug. Deraf de markant forhøjede tal.

”Hvis vi skal udvide det globale landbrugsareal, så betyder det skovrydning. Men vi skal gerne have mere skov, så der er en konflikt mellem fødevareproduktion og beskyttelse af skov, som betyder meget klimamæssigt”, siger Michael Minter, der er programleder for fødevarer i Concito.

En gennemsnitsdansker spiser i dag et kilo kød om ugen. Skal vi følge de nye kost- og klimaråd, som Fødevareministeriet for nyligt præsenterede, skal tallet ned på 350 gram kød om ugen.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online