Salling Group vil guide kunder til at købe mere klimavenligt

Tænketanken Concito har netop udgivet CO2-tal på 500 forskellige fødevarer, De oplysninger skal bruges i Bilka, Føtex og Netto. Og forhåbentligt flere andre.

Oksekød er en større klimasynder end hidtil antaget, viser de nye beregninger.

01.02.2021

CSR.dk

I dag udkommer nye CO2 tal på 500 fødevarer fra den grønne tænketank Concito via hjemmesiden denstoreklimadatabase.dk.

Det skriver dr.dk.

Databasen er lavet med støtte fra Salling Group og det er Jannick Schmidt, direktør for firmaet 2.-0 LCA Consultants og lektor på Aalborg Universitet, der har leveret selve beregningerne.

Målet med databasen er især at landets kantiner, restauranter og supermarkeder vil bruge databasen til at guide deres kunder til at købe mere klimavenlige fødevarer.

Det har man tænkt sig at gøre i Salling Group (Bilka, Føtex og Netto), hvor man fremover vil gøre kunderne mere opmærksomme på de klimavenlige produkter.

Særligt iøjnefaldende er tallene på oksekød og i høj grad oksemørbrad, som er beregnet til at udlede 152 kilo CO2 per kilo kød.

Læs også: En mere plantebaseret kost vil være nødvendig for at nå Parisaftalen, mener professor

Halvdelen af Danmarks areal bliver i dag brugt til at dyrke foder til husdyr, der senere skal tjene som fødekilde til mennesker. Man har i denne databasen medregnet den CO2-udledning, der følger med, når skov og andre naturområder bliver lavet om til landbrug. Deraf de markant forhøjede tal.

”Hvis vi skal udvide det globale landbrugsareal, så betyder det skovrydning. Men vi skal gerne have mere skov, så der er en konflikt mellem fødevareproduktion og beskyttelse af skov, som betyder meget klimamæssigt”, siger Michael Minter, der er programleder for fødevarer i Concito.

En gennemsnitsdansker spiser i dag et kilo kød om ugen. Skal vi følge de nye kost- og klimaråd, som Fødevareministeriet for nyligt præsenterede, skal tallet ned på 350 gram kød om ugen.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J