Parisaftale træder i snart i kraft, begejstring fra alle hjørner

I starten af november træder Parisaftalen i kraft, under et år efter den blev udarbejdet på COP21. Ledere fra både politik og erhvervsliv verden over kalder den historisk og uden sidestykke.

FN annoncerede i onsdags, at Parisaftalen vil træde endeligt i kraft den 4. november. Foto: Flickr/Kevin Labianco.

07.10.2016

CSR.dk

Opbakningen er på plads. Regeringer fra 74 nationer verden over, der sammenlagt står for næsten 60 procent af de globale udslip af drivhusgasser, har nu ratificeret den store klimaaftale, der blev indgået ved COP21-topmødet i Paris i december sidste år.

Læs også: Investorer til G20-lande: Tilslut jer Paris-aftalen

På den baggrund kun FN i onsdags annoncere, at aftalen vil træde endegyldigt i kraft fredag d. 4. november, umiddelbart inden starten på COP22 i Marokko. Tidligere i denne uge blev traktaten hastegodkendt i EU-regi, og siden kom Canada, Bolivia og Nepal med på vognen, hvilket altså har givet den nødvendige støtte til aftalen, skriver edie.net.

I forbindelse med FN’s udmelding onsdag, kaldte USA's præsident Barack Obama det ”en historisk dag i kampen for at beskytte vores planet for fremtidens generationer”, og blev bakket op af Executive Secretary for UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), Patricia Espinosa, der samtidig fremhævede tempoet, hvor med aftalen er blevet ratificeret.

”Dette er i sandhed et historisk øjeblik for mennesker overtal. De to centrale betingelser for, at Parisaftalen kan blive en juridisk realitet, er blevet opfyldt. Og den hastighed, det er sket med, er uden sidestykke i forhold til den nyere erfaring med internationale aftale. Det er en kraftfuld understregning af den vigtighed, nationerne tillægger kampen mod klimaforandringerne og realiseringen af de mange muligheder, der er i aftalen”, sagde hun til organisationens hjemmeside.

Tempoet sender et stærkt signal
Også fra toppen af det internationale erhvervsliv blev der uddelt roser ovenpå onsdagens bekendtgørelse.

”Det at Parisaftalen træder i kraft kun 10 måneder efter COP21 repræsenterer et skelsættende øjeblik for den globale økonomi. Det sender et umiskendeligt signal til både virksomheder og investorer om, at den globale omstilling til en low-carbon-økonomi er presserende, uundgåelig og accelererer hurtigere end vi nogensinde havde troet muligt”, siger CEO for Unilever og formand for World Business Council for Sustainable Development, Paul Polman, ifølge edie.

Dermed lagde han sig på linje med en anden af verdens største produktionsvirksomheder, svenske Ikea, hvorfra chief sustainability officer, Steve Howard, ligeledes peger på det hidtidige tempo i processen, men også behovet for yderligere samarbejde fremover.

Læs også: København vinker endegyldigt farvel til kul

”Parisaftalen repræsenterer et vendepunkt for forretningsverdenen. Visheden om stadigt stærkere politiske tiltag for at reducere udledninger skaber klarhed og åbner op for udviklingen af produkter, services og strategier for en low-carbon-økonomi. Vi er kun ved startlinjen, men den hast, hvormed landene har ratificeret aftalen viser, at der er politisk vilje til at skabe reel forandring. Nu skal vi arbejde sammen for en lynomstilling til en fremtid bygget på ren, vedvarende energi”, siger han.

Læs flere reaktioner hos edie.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup