Pensam vil ikke længere investere i oliegiganter

Pensam har ekskluderet 26 af verdens største olieselskaber – pensionskassen begrunder det med et ønske om at leve op til Parisaftalen samt reducere investeringsrisikoen ved selskaber, der ikke forventes at klare sig godt i den grønne omstilling.

Pensam følger med i rækken af pensionsselskaber, der ekskluderer verdens største olie- og gas klimasyndere. Arkivfoto..

25.06.2019

CSR.dk

Pensionskassen Pensam, der har over 400.000 kunder, har frasolgt investeringer for 130 millioner kroner fra 26 af verdens største oliegiganter. Det skriver Information.

Blandt de frasolgte selskaber er den kinesiske oliegigant Sinopec, Ruslands største olieproducent, Lukoil, norske Equinor og amerikanske selskaber som Marathon Oil, Apache og Hess.

Læs også: Pensionskasser ekskluderer CO2-intensive selskaber på grund af ny klimarisikoanalyse

Dermed kommer pensionskassen op på 100 selskaber, der er ekskluderet grundet miljøhensyn.

”Vi har tidligere fjernet en række selskaber inden for kul og tjæresand. Nu har vi fået mulighed for at måle på, hvordan vi egentlig kan få den største effekt ud af at sortere fra i den traditionelle olieindustri”, siger Torsten Fels, administrerende direktør i Pensam, til Information.

Temperaturstigning under to grader
Pensams beslutning bunder i en undersøgelse fra organisationen Carbon Tracker, der måler hvilke olie- og gasselskaber, der i fremtiden kommer til at overskride den mængde ressourcer, der kan blive hentet op af jorden, hvis temperaturen samtidig skal holdes under en stigning på to grader.

Undersøgelsen peger dermed på, hvilke selskaber der har den største risiko for at blive negativt påvirket af en bæredygtig økonomisk omstilling.

”For os handler det både om at tage ansvar i en utroligt vigtig omstilling. Men det handler også om en risikobetragtning, hvor vi skal sikre, at vi ikke ligger inde med nogle aktiver, der udvikler sig ugunstigt fremadrettet. Vi tror på, at de selskaber, der ikke formår at tage Parisaftalen og den grønne omstilling tilstrækkeligt seriøst, er en rigtig dårlig investering”, siger Torsten Fels til Information.

Læs også: Danske pensioner bidrager mest til Verdensmål for sundhed

Beslutningen om at frasælge de selskaber, der ligger langt fra at nå grønne omstillingsmål, møder ros fra Greenpeace.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

AI er rykket ind i virksomhederne. Men hvor blev ESG af?

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København