Politiet i Dubai sætter tal på CO2-aftryk fra kriminalitet

Forbrydelser er dyre for et samfund, ikke alene i kroner og øre, men også for miljøet. Derfor har politiet i Dubai fået målt CO2-udslippet per kriminel handling i ørkenstaten, så man kan skabe procedurer, der kan mindske aftrykket.

Politiet i Dubai har fået CO2-udslippet per forbrydelse opgjort til 5,76 ton CO2-ækvivalenter i perioden 2016 til 2019..

19.02.2020

CSR.dk

For politiet i ørkenstaten Dubai, der er en af de Forenede Arabiske Emirater, er bekæmpelse af kriminalitet selvsagt den centrale opgave, naturligvis med borgernes sikkerhed og tryghed, foruden betydelige økonomiske interesser for øje.

Læs også: Fodboldklubber dropper Dubai efter fankritik

Men der er også en miljømæssig vinkel, som ordensmagten i landet gerne vil have med i regningen. For mens man fra politisk hold først og fremmest måler på de sociale og finansielle omkostninger forbundet med kriminalitet, så har Dubai Police besluttet sig for at sætte tal på CO2-aftrykket fra diverse forbrydelser, som den første af sin slags i verden, ifølge organisationen selv.

Beregningen af klimapåvirkningen medtager både direkte og indirekte udledninger (Scope 1 og 2) fra energiforbruget relateret til kriminelle efterforskninger, afsonede fængselsdomme og det tilhørende administrative arbejde. Summen af de to bliver så holdt op imod det samlede antal registrerede forbrydelser på et år.

På den baggrund er man nået frem til, at udledningerne per forbrydelse i perioden 2016 til 2019 i gennemsnit lå på 5,76 ton CO2-ækvivalenter. Til sammenligning udledte gennemsnitindbyggeren i Dubai 15,7 ton CO2 i 2018, ifølge beregninger fra landets energiråd. Herhjemme udledte vi 8,8 ton CO2-ækvivalenter per indbygger i 2017, viser tal fra Danmarks Statistik.

”Dubai Police finder det essentielt af kvantificere og måle aftrykket fra den kriminalitet, der finder sted i Dubai, da det åbner op for skabelsen af procedurer, der ikke alene reducerer antallet af forbrydelser, men også de miljømæssige effekter forbundet med sådanne aktiviteter”, siger chef for Dubai Police, Abdullah Khalifa Al Marri.

Læs også: Mod al forventning fladede global CO2-udledning ud i 2019

Politistyrken i Dubai har et mål om at blive CO2-neutral i løbet af 2020, som den første globalt, hvilket bl.a. inkluderer en strategi for grønne indkøb og en omstilling til el- og hybridbiler. Derudover har man internt udnævnt en række såkaldte ‘Carbon Champions’, der skal få de over 22.000 ansatte til at reducere deres energiforbrug i dagligdagen, ligesom der skal solpaneler på tagene af alle styrkens mere end 400 bygninger inden udgangen af i år.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense