PwC forpligter sig til at være CO2-neutral senest i 2030

Revisions-, skatte- og rådgivningsvirksomheden PwC forpligter sig nu på globalt plan til at være CO2-neutral senest i 2030. I Danmark begynder ambitionen bl.a. med at sikre neutral drift af PwC’s største lokationer.

02.10.2020

CSR.dk

Virksomheder og økonomier skal udvikle sig hurtigt i en mere bæredygtig retning, hvis vi skal løse de store klimaudfordringer, som samfundet står overfor. I PwC ønsker man at understøtte arbejdet frem mod en mere bæredygtig verden:

“Vi har et klart mål om, at vi senest i 2030 skal være CO2-neutrale, og vi begynder rejsen med at fokusere på driften af vores lokationer,” fortæller Mogens Nørgaard Mogensen, adm. direktør og Senior Partner i PwC og uddyber: "I PwC har vi et godt udgangspunkt for at bidrage til ambitiøse klimamål qua vores branche."

Læs også: Odense skal være CO2-neutral i 2030

PwC understøtter FN’s verdensmål
I Danmark har PwC desuden valgt at arbejde målrettet med FN’s 17 verdensmål 7 og 12, foruden verdensmål 4. Verdensmålene 7 og 12 handler om bæredygtig energi samt ansvarligt forbrug og produktion:

“Der er mange områder, vi skal arbejde med. Det handler bl.a. om i højere grad at benytte grøn energi, at foretage bæredygtigt indkøb, og så skal vi holde fast i de gode vaner fra nedlukningen under COVID-19 med flere digitale møder, så vi kun rejser fysisk, når det er nødvendigt, fortæller Mogens Nørgaard Mogensen. Han tilføjer desuden, at der vil blive stillet klare CSR-krav til PwC’s største leverandører samt fulgt op herpå.

Læs også: Sådan skal du rapportere på verdensmålene

I de seneste år har PwC haft stort fokus på verdensmål 4 bl.a. ved at engagere os i en række sociale netværk og partnerskaber, der skaber bedre rammer for børn og unge. Verdensmål 4 omfatter kvalitetsuddannelse:

“Det gør vi bl.a. med vores tiltag “Ung privatøkonomi”, hvor flere børn og unge får en forståelse for økonomi og tilegner sig værktøjer, der gør dem til ansvarsbevidste beslutningstagere på den lange bane. Både når det kommer til økonomi og til at tage styring i deres eget liv,” slutter Mogens Nørgaard Mogensen.

- MT

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online