Rambøll bruger FN’s verdensmål som vejviser

Det danske ingeniørfirma Rambøll har kompasset sat direkte mod FN’s verdensmål og forventer, at der ud af dette års omsætning vil være syv milliarder kroner der bidrager til disse mål.

Ingeniørvirksomheden Rambøll forvente, at syv milliarder kroner af koncernomsætningen vil hænge sammen med FN's verdensmål i 2020. Arkivfoto..

10.04.2019

CSR.dk

Ingeniørvirksomheden Rambøll forventer i år at have syv milliarder kroner af koncernomsætningen fra opgaver, der er forbundet med FN’s 17 verdensmål, skriver Børsen. Det svarer til over halvdelen. Et tal virksomheden forventer vil vokse til to tredjedele i 2020.

Læs også: Ekspertpanel skal hjælpe Ørestad-virksomheder med verdensmålene

”Forbindelsen mellem verdensmålene og vores strategi er, at Rambøll har en overordnet mission, der handler om bæredygtighed. Det har vi brudt ned, så det er relevant for de enkelte markeder”, siger Rambølls koncerndirektør, Søren Holm Johansen, til Børsen og tilføjer:

”For hvert marked laver vi en specifik forretningsstrategi, der attakerer, hvordan vi kan levere på den dagsorden”.

Energisektoren er eksempelvis en god indtægtskilde, der positivt kan bidrage til at opfylde FN’s målsætninger, forklarer han.

Fra niche til mainstream
Det handler om at tiltrække dygtige medarbejdere og kunder, understreger direktøren og mener, at der for alvor kommet skub i bæredygtighedsdagsordenen efter Paris-aftalen:

”Den private sektor har globalt set taget bæredygtighedsdagsordenen til sig og kan se, at dette her er big business. Bæredygtighed er gået fra at være niche til mainstream”, udtaler han til Børsen.

En undersøgelse fra Dansk Industri (DI) viser, at ni ud af ti danske virksomheder tænker bæredygtighed ind i deres strategi.

”Verdensmålene er en dagsorden, der virkelig tager fart og, som der er en stor interesse for”, siger Peter Thagesen, underdirektør i DI, til Børsen.

Læs også: Nyt værktøj skal hjælpe virksomheder med bæredygtig business

Hos Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) er billedet det samme:

”Flere af de store ingeniørvirksomheder arbejder strategisk med verdensmålene, og så er der mange andre virksomheder, der arbejder med målene uden at vide det”, siger administrerende direktør, Henrik Garver, til Børsen.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom