Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

En ny rapport fra Ansvarlig fremtid vurderer, at danske pensionsselskaber ikke tager nok ansvar som ejere af vigtige investeringer, når det kommer til den grønne omstilling.

PFA kan ikke genkende kritikken og mener, at man ikke er mindre ambitiøs på området sammenlignet med konkurrenterne. Arkivfoto..

19.10.2022

CSR.dk

Ansvarlig Fremtid, som er en del af Klimabevægelsen, har i en ny rapport undersøgt, hvordan 16, store pensionsselskaber har stemt i forhold til klimaforslag ved årets generalforsamlinger.

Og generelt bakker selskaberne mere op om bæredygtige tiltag i investeringsporteføljerne end andre investorer, lyder det i rapporten.

Læs også: De danske pensionsselskaber investerer fortsat store summer i sort energi

Samtidig er der stor variation mellem pensionsselskabernes initiativer, og rapporten retter generel kritik mod flere af selskaberne – blandt andet PFA og Danica Pension – i undersøgelsen, fordi de ifølge rapporten ikke tager nok ejerskab.

Det skriver Børsen.

Et nej er ikke klimamodstand
Men ifølge Mads Steinmüller, konstitueret chef for aktivt ejerskab hos Danica Pension, strammer selskabet løbende sine stemmemæssige retningslinjer.

Han forklarer, at pensionsselskabet nogle gange stemmer nej til klimaforslag, hvis de blandt andet er for detaljerede eller indeholder ’mikromanagement’.

Men det betyder ikke, at man gennem et nej afspejler modstand mod klimaforslag, understreger han.

Læs også: Pensionsselskaber: Bæredygtighedsrapport favoriserer de store aktører

Hos PFA er man ikke enig i rapportens udlægninger.

“Jeg sætter pris på dialogen med Ansvarlig Fremtid om aktivt ejerskab, men jeg er ikke enig i, at vi er mindre ambitiøse end vores konkurrenter. Vi har valgt, at vores eksponering til olie- og gassektoren er som aktionær i de to selskaber (Shell og Total, red. af Børsen), der er bedst positioneret til at blive fremtidens vindere (i den grønne omstilling, red. af Børsen)”, siger Rasmus Bessing, direktør for PFA Asset Management, til Børsen.

Han tilføjer, at PFA ikke ejer såkaldte kreditobligationer, som finansierer fossile energivirksomheder – og er derved et konkret eksempel på, at pensionsselskabet udøver aktivt ejerskab.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online