Rapportering skal give respekt

Virksomheder bør bruge menneskerettighedsrapportering til at understøtte området, bl.a. via FN’s retningslinjer. Men det kræver, at de har styr på deres arbejde.

Menneskerettighederne bør være et større aktiv i virksomheders rapporteringsstrategi, påpeger ekspert..

31.10.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Menneskerettighederne er et element, som rigtig mange virksomheder, også danske, bør inkorporere mere aktivt i deres arbejde og ikke mindst deres rapporteringsstrategi. Bliver de brugt rigtigt, kan de skabe respekt for både forretning og rettigheder blandt forbrugerne til gavn for alle parter.

Læs også: Risikostyring og teknologi hænger sammen i forsyningskæden

I den forbindelse er er FN’s retningslinjer for erhvervslivets håndtering af menneskerettighederne (UNGP) er værktøj, der er vokset i anerkendelse de sidste fem år, siden lanceringen i juni 2011. Det kræver dog, at selskaberne har overblik over deres forretning, lyder det fra en ekspert på feltet.

”Virksomhederne skal kende deres impact for at kunne bruge principperne (UNGP, red.). For at citere Sofie Nyström fra H&M: ’In order to show, you need to know’. Principperne fortæller dig ikke, hvad du skal gøre eller hvordan du skal drive din virksomhed, det skal du selv have styr”, sagde Mairead Keigher, som er Reporting Program Manager for organisationen Shift, der arbejder for at understøtte netop UNGP.

Ordene faldt ved en session på sidste uges CR Reporting & Communications Summit, som Ethical Corporation arrangerede sideløbende med sit Sustainable Supply Chain Summit. Sessionen søgte at kaste lys over, hvordan menneskerettighedsrapportering kan være et management-redskab til at skabe systemiske fremskridt i eksempelvis de ofte meget fattige områder, hvor mange store produktionsvirksomheder har store dele af deres forsyningskæder.

Ikke perfekt, men transparent
Med på sessionen var også Executive Director for Business and Human Rights Resource Centre, Phil Bloomer. Hans organisation samarbejder ligeledes med UNGP og har været med til at se retningslinjerne vinde indpas i flere industrier, så de i dag omfatter over 40 ledende organisationer.

”Vi følger over 6000 virksomheder tæt, og vi kan se, at de benchmarks, selskaberne sætter i forhold til deres menneskerettighedspolitikker og indsats generelt, har flyttet sig i den rigtige retning. Det siger også noget om, hvordan virksomhederne reagerer overfor anklager på det her punkt; at det klart er noget, der har fået mere betydning”, sagde han.

Af samme årsag håber organisationer som bl.a. Shift, at flere virksomheder vil tage FN’s retningslinjer til sig og bruge dem mere aktivt, eksempelvis ved at involvere medarbejdere fra flere forskellige hjørner af forretningen, herunder folk, der ikke normalt er beskæftiget med ansvarlighed og bæredygtighed. Mulighederne er der i hvert fald, påpegede Mairead Keigher.

Læs også: Samarbejde giver grøn medicin

”[UNGP] er noget virksomheder i alle størrelser og på alle stadier kan bruge og få noget ud af at gennemgå. Det er nogle specifikke spørgsmål, som har relevans i alle brancher, og specielt for de større virksomheder kan principperne være en hjælp til at adressere deres mest presserende (salient) sager. Og så kan de lære alle, at det ikke handler om at skrive den perfekte rapport; det handler om at være transparent og proaktiv”.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

05.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online