Samsung ændrer leverandørpolitik efter slaverianklage

Elektronikgiganten Samsung har afbrudt samarbejdet med en leverandør i Malaysia pga. problemer med arbejdsforholdene. For at forebygge lignende sager, har virksomheden udarbejdet et nyt kodeks på området.

Der har været problemer med arbejdsforholdene på et antal af de fabrikker, hvor Samsung får produceret elektronik, hvilket har fået selskabet til at reagere. Foto: flickr/Stanley Young.

22.12.2016

CSR.dk

Den britiske avis besøgte tidligere på året et antal sites, hvor Samsung sammen med konkurrenten Panasonic får produceret diverse apparater, og kontrollerne rejste adskillige spørgsmål omkring arbejdernes betingelser omkring både fysiske forhold, arbejdstimer og løn.

Ifølge The Guardian var de nepalesiske arbejdere bl.a. blevet bedraget omkring løn, havde fået konfiskeret deres pas og været tvunget til at arbejde op til 14 timer ad gangen uden ordentlige pauser eller toiletmuligheder for at kompensere for ansættelsesgebyrer op i nærheden af 10.000 kr.

På baggrund af undersøgelsen har Samsung nu meldt ud, at selskabet har afbrudt samarbejdet med en af de anklagede leverandører, mens de øvrige bliver undersøgt yderligere.

Derudover har den sydkoreanske koncern også introduceret et nyt kodeks, Samsung Migrant Worker Guidelines, der er udviklet i samarbejde med NGO’en Business for Social Responsibility (BSR) og i tråd med den såkaldte Electronic Industry Code of Conduct for at beskytte menneskerettighederne. Kodekset vil med øjeblikkelig effekt blive ”strengt indført og implementeret” på tværs af Samsungs globale forretning og selskabets leverandører.

Formålet med de nye guidelines er ”at udrydde alt eksisterende eller potentielt tvungent eller presset arbejde, slavearbejde eller human trafficking af migrantarbejdere hos enten Samsung eller vores leverandører”, som det hedder i udmeldingen.

Læs også: Lego: Virksomheder skal bidrage til beskyttelse af børns rettigheder

Af retningslinjerne fremgår det også, at både Samsung selv og virksomhedens leverandører skal overholde al lokal arbejdstagerlovgivning, såvel som Samsungs Code of Conduct og Samsungs Supplier Code of Conduct, ligesom alle parter skal afstå fra aktiviteter, der kan påvirker arbejdernes rettigheder. Samsung vil håndtere og supervise leverandører og kontraktvirksomheder gennem jævnlige on-site kontrolbesøg, monitorering og træningsforløb.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online