SAS lancerer bæredygtigt Comfort Kit på Business Class

Fra midten af december kan rejsende på SAS Business Class nyde et nyt bæredygtigt SAS Comfort Kit med produkter fra udvalgte skandinaviske mærker.

SAS' nye Comfort Kit kommer til at bestå af bæredygtige produkter fra Skandinavien. Foto: SAS / OTW..

14.12.2018

CSR.dk

Det nye SAS Comfort Kit indeholder

  • Toilettaske og øjenmaske fra Filippa K, som går efter en helt bæredygtig produktion i 2030. Moderne og stilfuld toilettaske i tre farver: petrol, nude og sort. Diskret, men heldækkende øjenmaske i sort.
  • Mundpleje fra Humble Co., der står bag en tandbørste med skaft af majsstivelse og naturlig tandpasta med frisk mintsmag.
  • Strømper fra Swedish Stockings, der bruger genbrugsmaterialer og miljøvenlige farvestoffer. Bløde og varme strømper i grafitgrå.
  • Hudpleje og læbepomade fra Verso Skincare, der som pioner udfordrer branchens konventioner. Produkterne er fremstillet med så få ingredienser som muligt for at mindske miljøbelastningen. Blødgørende hudcreme med diskret duft, som er tilpasset til klimaet og luftkvaliteten i kabinen. Læbepomade med forfriskende, svag pebermynte.
  • Ørepropper fra Swedsafe, der bruger et højt udviklet kvalitetskontrolsystem til at reducere klimaaftrykket. Diskret farve med perfekt pasform.

Kilde: SAS.

Fra midten af december lancerer SAS således deres nye bæredygtige Comfort Kit, der hedder ”Selected By SAS” og består af specielt udvalgte skandinaviske produkter.

"Vi er stolte over at kunne tilbyde vores rejsende noget eksklusivt, ekstra og unikt. Vores kunder værdsætter høj kvalitet, lokalt design og bæredygtige produkter. Flere af produkterne er desuden blevet designet specifikt til SAS, så de passer til vores kunder og til de ønsker, de har, når de flyver med os på Business Class", siger Michael Hansen, salgschef i Danmark.

Produkter skal sikre en behagelig rejse
SAS har en lang tradition for at samarbejde med skandinaviske designere. SAS Comfort Kit består af fem produkter fra fremtrædende, skandinaviske mærker, som SAS håber vil skabe den perfekte kombination af produkter til at gøre rejsen behagelig.

"Et af de vigtigste kriterier for vores nye SAS Comfort Kit er, at det skal være bæredygtigt. Eksklusivitet og bæredygtighed kan sagtens gå hånd i hånd, og det er noget, som flere af vores kunder også ønsker", siger Michael Hansen.

Læs også: EasyJet: samarbejde kan sikre eldrevne flyruter

SAS Comfort Kit vil lægge klar om bord til passagerer på SAS Business Class på langdistanceflyvninger mellem Skandinavien og USA eller Asien.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.07.2026CSR.dk

VELUX sætter spot på renovering som svar på kriser

02.07.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Forenede Service opnår Svanemærket på rengøringsservice og vinduespolering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

Forenede Service

Sponseret

Små valg gør en stor forskel – når de træffes hver eneste dag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra kasserede lagner til svanemærket arbejdstøj

Forenede Service

Sponseret

Forenede Service opnår Svanemærket certificering af sin samlede rengørings- og vinduespoleringsløsning

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn