Sexisme-debatten spreder sig i C25

Den seneste tids sexisme-debat i mediebranchen er nu begyndt at sprede sig til andre brancher. »Jeg tror desværre ikke, at der findes nogen arbejdspladser, der kan sige sig fri for, at den slags er foregået«, siger Tanja Frederiksen, kommunikationschef i Tryg.

01.10.2020

CSR.dk

På baggrund af den florerende debat om sexisme og sexchikane har Finans foretaget en rundspørge iblandt Danmarks børsnoterede eliteselskaber. I mindst 13 af de 25 adspurgte virksomheder har der været sager om sexisme eller sexchikane indenfor de seneste fem år.

Otte ud af de adspurgte virksomheder har sat øget fokus på emnet som f.eks. A.P. Møller-Mærsks direketør Søren Skou, der for nyligt sendte en e-mail ud til samtlige medarbejdere og opfordrede alle til at indberette enhver krænkende adfærd på arbejdspladsen. Det samme har gjort sig gældende i Pandora, Tryg og Chr. Hansen.

Læs også: Sådan håndterer du sexchikane

Alle virksomheder i undersøgelsen svarer, at de har en politik på området. Mange virksomheder øger fokus på området netop nu, men flere af de adspurgte virksomheder erkender også, at mange sager ikke ser dagens lys.

»Jeg tror desværre ikke, at der findes nogen arbejdspladser, der kan sige sig fri for, at den slags er foregået. Særligt ikke når man som vores virksomhed har eksisteret i omkring 300 år og tæller 4.500 ansatte,« siger Tanja Frederiksen, der er kommunikationschef i Tryg.

Hos Dansk Industri værdsætter man debatten og ser den som en oplagt mulighed for virksomhederne for få emnet taget op, som forhåbentlig kan have en forebyggende effekt på problemet.

Artiklen hos Finans indeholder en oversigt med input fra de enkelte selskaber. Heraf fremgår det, at der er stor forskel på åbenheden om emnet.

- MT

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtighedsrisici

Dette kursus giver dig en dybdegående forståelse af de regulatoriske krav og den praktiske håndtering af bæredygtighedsrisici i den finansielle sektor.

Dato

12.05.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online