Skærpede love og regler giver virksomheder sommerfugle i maven

Lovpligtig rapportering og bedre muligheder for at klage over virksomheders adfærd vil fremover påvirke danske virksomheders forhold til CSR, mener arrangørerne af en konference om de lovmæssige CSR-faktorer på Aarhus Universitet midt i november.

Professor Karsten Engsig Sørensen er medarrangør på CSR-konference 12.-13. november.

18.10.2013

CSR.dk

<p>"Kombinationen af de øgede krav til rapportering og oprettelsen af 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd'  (...) giver de CSR-ansvarlige lidt sommerfugle i maven".</p>

Professor Karsten Engsig Sørensen, medarrangør af konferencen i Aarhus 12.-13. november.

Lovpligtig CSR-rapportering og den nye mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd vil fremover have stor indvirkning på danske virksomheder. Aarhus Universitet holder konference 12.-13. november, hvor disse faktorer bliver diskuteret, så erhvervslivet kan blive bedre rustet til de nye udfordringer inden for CSR.

"Vi har ikke nogen politik om miljøhensyn. Vi har ikke nogen politik for menneskerettigheder". Sådan vil der komme til at stå i visse danske virksomheders CSR-rapportering for 2013, når de 1.100 største danske virksomheder for første gang i år skal rapportere om klima og menneskerettigheder.

Klima og menneskerettigheder blev sidste år vedtaget som punkter, der skal indgå i virksomhedernes årsrapport for 2013 – også selv om man ikke gør nogen indsats på de to områder.

Læs også: Øvlisen: Mæglingsinstitution skal ikke være gabestok

Fra frivillighed til lov
Med de nye regler er der sket et skifte fra frivillig CSR-rapporteringen til præcise love og regler. Det vil ifølge juraprofessor Birgitte Egelund Olsen fra Aarhus Universitet presse de danske virksomheder til at gøre en endnu større indsats inden for klima og menneskerettigheder.

”Man har en forestilling om, at virksomheder vil få en konkurrencefordel, når udenlandske virksomheder, kunder og leverandører stoler på, at vi eksempelvis ikke bruger børnearbejde”, forklarer Birgitte Egelund Olsen.

Aarhus Universitet lægger i november lokaler til en CSR-konference, hvor emnet behandles forud for, at virksomhederne i år skal rapportere efter de nye regler.

Virksomhederne er spændte på ny klageinstitution
Kombinationen af de øgede krav til rapportering og oprettelsen af 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd' – som kan udtrykke kritik offentligt, hvis danske virksomheder ikke opfører sig samfundsansvarligt, og som alle kan klage til – giver de CSR-ansvarlige lidt sommerfugle i maven, forklarer professor Karsten Engsig Sørensen, som er medarrangør af konferencen.

”Alle og enhver kan klage til 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd', hvis de oplever, at virksomheder ikke opfører sig ordentligt globalt set. Dermed risikerer virksomhederne offentlig kritik, der kommer fra en kvalificeret institution med pondus, ressourcer og ikke mindst loven bag sig”, siger Karsten Engsig Sørensen.

Derfor vil den planlagte CSR-konference have som formål at klarlægge de skærpede regler for rapportering samt rollen for Mæglings- og klageinstitutionen for ansvarlig virksomhedsadfærd. Konferencen er arrangeret i samarbejde med den nye Mæglings- og klageinstitution, og en af foredragsholderne er institutionens formand Mads Øvlisen.

Læs mere om CSR-konferencen på Aarhus Universitet her.

-MH

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

01.04.2025DTU

Sponseret

Ny efteruddannelse på DTU i ESG-styring og -rapportering

25.03.2025Valified

Sponseret

ESG-platform lancerer engelsk version: Gør ESG-arbejdet lettere for danske virksomheder

14.03.2025Klimaklar

Sponseret

Explainer video: Det grundlæggende du skal vide om VSME

05.03.2025CSR.dk

Omnibus: Hvad skal virksomheder gøre nu?

28.02.2025CSR.dk

Svar fra CSRD-eksperter og praktikere: Omnibussen er ærgerlig

26.02.2025CSR.dk

Kort fortalt: Hvad indeholder Kommissionens omnibusforslag.

21.02.2025CSR.dk

Analyse: Nye rapporter leverer ikke på formålet

17.02.2025CEMAsys

Sponseret

Guide to CSDR Reporting Requirements

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online