Skal virksomheder blande sig i overvægtige ansattes sundhed?

En it-virksomhed har lanceret et sundhedstilbud, der rækker ud over arbejdstiden. Er det et fantastisk CSR-tiltag eller en indgriben i privatlivet?

Skal arbejdsgiveren gå op i de ansattes vægt og blodsukker - og dermed hvad de ansatte putter i munden, når de har fri? Arkivfoto. .

11.01.2017

CSR.dk

Atea er fra det nye år nemlig begyndt at tilbyde de ansatte et såkaldt energitjek, skriver Computerworld.

Tjekket består af personlige samtaler og fysiske målinger af alt fra vægt til blodtryk og blodsukker. Formålet med undersøgelsen er, ifølge Atea, at der gennem sundhedsstyrkende tiltag skal skabes en arbejdsplads, hvor de ansatte har mere energi og større arbejdsglæde.

Men er det arbejdsgiverens ansvar at gå op i medarbejdernes sundhed efter fyraften? Computerworld har talt med Ateas HR-direktør, Annette Otto, og i den forbindelse rejst spørgsmålet, om det ikke er at blande sig i privatlivet, når Atea som arbejdsgiver går op i de ansattes sundhed.

Folk kan selv definere og tilpasse
"Det er ikke noget, som vi hører særligt ofte. Men for at undgå den debat forsøger vi at undgå at tale om 'sundhed'. I stedet vælger vi at fokusere på, at det er tilbud, hvor du får hjælp til at øge din energi”, siger Anette Otto til Computerworld. Hun uddbyber:  

”Jeg tror, at folk definerer sundhed forskelligt, men jeg tror også, at alle folk gerne vil have hjælp til at få mere energi både i fritiden og på arbejdet. Vi tilbyder inspiration både inden for kosten, træning og mindsettet. Så kan den enkelte selv tilpasse det til sin hverdag".

HR-direktøren fortæller endvidere, at selvom tilbuddet kommer fra toppen, er hendes opfattelse ikke, at medarbejderne ser det som en skjult ordre.

Læs også: Arbejdsmiljøregler giver administrative kvaler for små virksomheder

Indtil videre har 600 ud af Ateas 1.500 ansatte valgt at deltage i tjekket. Undersøgelsen har blandt andet vist, at cirka halvdelen af virksomhedens mandlige ansatte er moderat eller svært overvægtige, mens det samme gælder for knap 40 procent af kvinderne.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.04.2025CSR.dk

Hjælp til at støtte medarbejdere med psykiske lidelser

30.04.2025CSR.dk

Unge efterspørger social bæredygtighed på arbejdspladsen

29.04.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Tænd lys i en mørk tid: Netto donerer lys i forbindelse med 80-året for Danmarks befrielse.

29.04.2025CSR.dk

Flere virksomheder giver fuld løn ved barns sygdom

25.04.2025CSR.dk

Flere whistleblower-alarmer er en god nyhed

24.04.2025BSR

Sponseret

Earth Day: Centering Health Equity in Climate Action

24.04.2025Red Barnet

Sponseret

Partnerskab med socialt ansvar: Brøndby IF og Red Barnet viser vejen

10.04.2025Læger uden Grænser

Sponseret

Partnerskaber med Læger uden Grænser kan styrke den globale sundhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Strategisk ESG-kommunikation

Du lærer at bruge indsigter fra din organisations ESG-indsats til strategisk kommunikation. Dine undervisere Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

30.04.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.05.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

06.05.2025

Sted

Online

Beierholm
Webinar
Biodiversitet i et værdikædeperspektiv (2/2)

Hvordan påvirker din virksomhed biodiversiteten – og hvordan påvirker biodiversiteten din virksomhed? Tilmeld dig vores webinar og få en introduktion til de centrale begreber inden for biodiversitet og økosystemer. Vi undersøger, hvordan de påvirker virksomheders drift og værdikæde, og hvordan du kan arbejde strategisk med dem.

Dato

06.05.2025

Tid

08:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Hvordan knækker vi affaldskurven og øger genbrug? - de danske ambitioner og tiltag

Hvordan kan vi sikre, at vi ikke blot overholder EU’s krav, men også går forrest i udviklingen af en cirkulær økonomi? Hvordan kan danske virksomheder, organisationer og offentlige instanser samarbejde om at reducere affaldsproduktionen og fremme genbrug?

Dato

06.05.2025

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V