Slut med flyers og debatindlæg: Klimabevægelsens afsked med den søde aktivisme

Den grønne aktivismes hidtidige opbyggelige tilgang har ikke båret nok af sig. Ifølge forsker følger den grønne bevægelses stigende vrede og radikalisering en historisk tendens blandt progressive bevægelser.

29.11.2024

CSR.dk

Da det stod klart at parterne i den grønne trepart ville gå med den mindste afgift på landbruget, var det som om systemets potemkinkulisse endeligt faldt sammen for den grønne ungdomsbevægelse.

De havde heppet på forhandlerne udenfor, delt flyers ud, inviteret til spontane samtaler. Alt sammen i håbet på, at situationens alvor var sunket ind for beslutningstagerne.

Skuffelsen har ført til en sommer fuld af selvransagelse og refleksion. Og til årsmødet i efteråret blev kimen til Den Grønne Ungdomsbevægelses langt mere radikale udtryk lagt. 

Smertelig fortrydelse

Den opbyggelige linje hidtil har simpelthen ikke virket godt nok ifølge Caroline Bessermann fra den grønne ungdomsbevægelse. Hun frygter deres tidligere metoder har givet beslutningstagerne et carte blanche i stedet for at presse dem til at handle hurtigere. 

Derfor fortryder hun nu den søde aktivisme også selvom hun havde ønsket det modsatte:

”Fortrydelsen ærgrer mig SÅ meget. Også på den søde aktivisme og dialogens vegne. Det er jo den, vi danskere holder af. Men jeg så fra første række, at det ikke gjorde en forskel – måske snarere tværtimod. Det efterlod os ikke med andre muligheder end at skrue op. For nogle er det måske den søde aktivismes bortgang”, siger hun til Klimamonitor.

I giganternes fodspor

Ifølge den fremmeste aktivismeforsker, Dana R. Fisher, er udviklingen imidlertid helt naturlig og følger mange andre progressive bevægelser gennem historien. Hun er professor på School of International Service på American University og leder af Center for Environment, Community, & Equity samme sted.

Fra borgerrettighedsbevægelsen i USA over kampen mod Apartheid i Sydafrika til sufragetternes kamp for kvinders stemmeret i Storbritannien, er stort set alle progressive bevægelser gennem tiden begyndt fredelige og sluttet med, at dele af bevægelsen har bevæget sig over i mere konfronterende aktioner, uddyber hun.

Det betyder ikke nødvendigvis voldelige aktioner understreger hun og Caroline Bessermann stemmer i. Bevægelsen er dedikeret til ikke-vold og har netop som mål at undgå den store krise. 

Klimabevægelsen har dog måtte ændre kurs og tage mere radikale midler i brug.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

04.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet

04.03.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Bæredygtighed: Fra compliance til konkurrencefordel

04.03.2025CSR.dk

Brancheorganisation kalder på handling: ”Vi har ikke tid til at vente”

03.03.2025CSR.dk

Supermarkeder vil pege forbrugere i en grønnere retning

03.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

03.03.2025Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

01.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 45001 Inspirationsseminar

28.02.2025CSR.dk

EU’s ’Green New Deal’: Grøn omstilling som sikkerhedspolitik og konkurrenceevnetiltag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Gå-hjem-møde
Gratis ESG Masterclass i København: Companies as a Force for Good

Hvordan kan virksomheder ikke bare leve op til kravene om bæredygtighed, men også bruge ansvarlighed som en drivkraft for vækst og positiv forandring? På Henley Masterclass i København 'Companies as a force for good' deler ESG Specialist. Tania Ellis, og founder af Ella's Kitchen, Paul Lindley, deres ekspertise i, hvordan strategi, innovation og ansvarlig ledelse kan skabe reel impact – både for forretningen og samfundet.

Dato

04.03.2025

Tid

16:00

Sted

KLUB, Linnésgade 25, 1361 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
CSRD-rapportering: Fra krav til praksis

Få hands on erfaring med CSRD-bæredygtighedsrapportering

Dato

05.03.2025

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
CSRD-bæredygtighedsrapportering

På kurset i CSRD-bæredygtighedsrapportering bliver du klogere på, hvorfor en robust forståelse af ESG (Enviromental, Social & Governance) og bæredygtighedsrapportering ikke blot er etisk og lovgivningsmæssigt nødvendigt for mange virksomheder, men også et strategisk aktiv for at fremtidssikre din virksomhed.

Dato

05.03.2025

Tid

08:30

Sted

Bureau Veritas Business Academy, Oldenborggade 25-31, 7000 Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Efteruddannelse
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

05.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J