Startup-virksomhed erstatter engangsprodukter med bæredygtige alternativer

Der er et stort potentiale i at erstatte hverdagsprodukter som f.eks. vatpinden med mere bæredygtige alternativer. Det er virksomheden LastObject et godt eksempel på.

28.09.2020

CSR.dk

Den danske start-upvirksomhed, LastObject, har fået en flyvende start med deres genanvendelige ørerenser i silikone, der kan bruges op til 1000 gange. Hvis man renser ører omkring tre gange om ugen, så svarer det til, at man skal skifte ørerenser ca. hvert sjette år. Ørerenseren, LastSwab, er virksomhedens første produkt, og er bl.a. valgt fordi vatpinde, som LastSwab erstatter, er et af de produkter, der hyppigst ender i naturen, hvor de kan gøre skade på både natur og dyr.

Det overordnede mål for LastObject er at erstatte gradvist flere engangsplastikprodukter med mere bæredygtige alternativer. Det skriver TechSavvy Media. LastObject startede deres væksteventyr på Kickstarter, hvor de tog pulsen på deres nye ide. Udover at indsamle penge til opstart af produktion, så var det også en måde at teste markedet på, i stedet for at forudproducere en masse vatpinde, som måske ikke kunne afsættes.

Reguleringer kan blive afgørende
LastObject har foreløbig solgt 600.000 vatpinde, så der er stadig lang vej igen i et marked, hvor almindelige vatpinde stiger med 3 procent årligt. De politiske reguleringer af brugen af engangs-plastikkprodukter kommer dog til at have stor indflydelse på potentialet for bæredygtige alternativer.

Herhjemme kommer vi f.eks. til at vinke farvel til en række engangsplastikprodukter, heriblandt vatpinde, ballonpinde, engangsservice og sugerør fra år 2021.

Ifølge virksomheden selv skal man ikke undervurdere de små hverdagsprodukter, som stort set alle bruger. Kommer der først lovkrav om den slags produkter, kan det sætte skub i virksomheder som LastObject, og så kan et lille startup sagtens have stor indflydelse på miljøet.

”Jeg er totalt med på, at det ikke er os, der flytter det hele. Men vi kommer til at gøre en forskel, fordi vi tilbyder et alternativ. Forbrugeres behov og lyst har ændret sig. Jeg er faktisk overrasket over, hvor mange der er villige til at forbedre verden,” siger Isabel Aagaard, medstifter af LastObject.

- MT

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense