Storbritannien forbyder reklamer fra flere olieselskaber

Flere reklamer fra Shell, Petronas og Repsol er nu blevet taget ned, fordi de ifølge Storbritanniens reklametilsyn mangler essentiel information om forretningernes klimabelastende aktiviteter.

Alle tre energigianter er uenige i ASA's afgørelse med Shell, der mener, at det kommer til at få implikationer for landets grønne omstilling. Arkivfoto..

09.06.2023

CSR.dk

En række reklamer fra energigiganterne Shell, Petronas og Repsol er nu blevet bandlyst i Storbritannien, fordi de vurderes til at indeholde vildledende informationer om selskabernes eller deres produkters overordnede klimamæssige aftryk.

Det skriver mediet ESG Today.

Det er landets reklametilsyn Advertising Standards Authority (ASA), der har afgivet vurderingen på baggrund af en plakat, en tv- og YouTube-reklame fra Shell, endnu en tv-reklame fra Petronas og en onlineannonce fra Repsol.

”I dag (onsdag, red.) blev der offentliggjort tre vigtige afgørelser om ”grønne” eller klimamæssige påstande. Vi har stadfæstet klager mod Shell, Petronas og Repsol for reklamer eller annoncer, som fremsatte vildledende påstande om reduktion af deres CO2-udledning eller fremmelse af grøn energi”, siger Donna Castle, kommunikationsdirektør hos ASA, i forbindelse med afgørelsen.

Læs også: AP Pension vinker farvel til fossile virksomheder i investeringsporteføljen

Mangler information og kontekst
Ifølge ESG Today havde reklamerne fra Shell blandt andet påstande om, at 1,4 millioner hjem i Storbritannien bruger 100 procent vedvarende energi fra selskabet og indeholdt såkaldte taglines med ordene ”Storbritannien er KLAR til Renere Energi”.

Men ifølge ASA, giver annoncerne ”et overordnet indtryk af, at en betydelig del af Shells forretning består af lav-udledende energiprodukter, mens information omkring denne del af forretningen i relation til de øvrige aktiviteter burde være inkluderet”.

Repsol-annoncen sagde blandt andet, at den spanske virksomhed ”udvikler biobrændsler og syntetisk brændstof for at opnå net-nul udledning”, mens markedsføringen fra malaysiske Petronas påstod, at selskabet ”havde begyndt at opnå en forståelse for at blive en progressiv energi og løsningspartner” efter at have indset, at de er blevet en del af ”naturens problem”.

På lige fod med Shell-vurderingen mener ASA, at Repsol og Petronas også har undladt essentiel information om forretningernes yderligere aktiviteter og kontekst.

”Grøn omstilling kan ikke lykkes uden oplysning”
ESG Today har kontaktet de tre energigiganter for at få en kommentar på ASA’s vurderinger. Her fortæller en unavngiven talsperson for Shell, at man er uenig i afgørelsen, og at den potentielt kan sløve Storbritanniens rejse mod vedvarende energi.

Læs også: Rapport: Alternativ kilde kan opvarme hundredvis af boliger

”Folk er allerede godt klar over, at Shell producerer den olie og gas, de er afhængige af i dag. Men, hvad mange ikke ved, er, at vi også investerer massivt i lav- og nuludledende energi, og at vi bygger et af landets største netværk af ladestandere. Den grønne omstilling kan ikke lykkes, hvis folk ikke er opmærksomme på de alternativer, der er til rådighed for dem”, lyder det i udtalelsen.

Talpersoner fra Repsol og Petronas ytrer også uenighed i ASA’s afgørelse og fremhæver hver især de tiltag og planlagte implementeringer, der skal til for at gøre forretningerne grønnere.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams