Storbritannien forbyder reklamer fra flere olieselskaber

Flere reklamer fra Shell, Petronas og Repsol er nu blevet taget ned, fordi de ifølge Storbritanniens reklametilsyn mangler essentiel information om forretningernes klimabelastende aktiviteter.

Alle tre energigianter er uenige i ASA's afgørelse med Shell, der mener, at det kommer til at få implikationer for landets grønne omstilling. Arkivfoto..

09.06.2023

CSR.dk

En række reklamer fra energigiganterne Shell, Petronas og Repsol er nu blevet bandlyst i Storbritannien, fordi de vurderes til at indeholde vildledende informationer om selskabernes eller deres produkters overordnede klimamæssige aftryk.

Det skriver mediet ESG Today.

Det er landets reklametilsyn Advertising Standards Authority (ASA), der har afgivet vurderingen på baggrund af en plakat, en tv- og YouTube-reklame fra Shell, endnu en tv-reklame fra Petronas og en onlineannonce fra Repsol.

”I dag (onsdag, red.) blev der offentliggjort tre vigtige afgørelser om ”grønne” eller klimamæssige påstande. Vi har stadfæstet klager mod Shell, Petronas og Repsol for reklamer eller annoncer, som fremsatte vildledende påstande om reduktion af deres CO2-udledning eller fremmelse af grøn energi”, siger Donna Castle, kommunikationsdirektør hos ASA, i forbindelse med afgørelsen.

Læs også: AP Pension vinker farvel til fossile virksomheder i investeringsporteføljen

Mangler information og kontekst
Ifølge ESG Today havde reklamerne fra Shell blandt andet påstande om, at 1,4 millioner hjem i Storbritannien bruger 100 procent vedvarende energi fra selskabet og indeholdt såkaldte taglines med ordene ”Storbritannien er KLAR til Renere Energi”.

Men ifølge ASA, giver annoncerne ”et overordnet indtryk af, at en betydelig del af Shells forretning består af lav-udledende energiprodukter, mens information omkring denne del af forretningen i relation til de øvrige aktiviteter burde være inkluderet”.

Repsol-annoncen sagde blandt andet, at den spanske virksomhed ”udvikler biobrændsler og syntetisk brændstof for at opnå net-nul udledning”, mens markedsføringen fra malaysiske Petronas påstod, at selskabet ”havde begyndt at opnå en forståelse for at blive en progressiv energi og løsningspartner” efter at have indset, at de er blevet en del af ”naturens problem”.

På lige fod med Shell-vurderingen mener ASA, at Repsol og Petronas også har undladt essentiel information om forretningernes yderligere aktiviteter og kontekst.

”Grøn omstilling kan ikke lykkes uden oplysning”
ESG Today har kontaktet de tre energigiganter for at få en kommentar på ASA’s vurderinger. Her fortæller en unavngiven talsperson for Shell, at man er uenig i afgørelsen, og at den potentielt kan sløve Storbritanniens rejse mod vedvarende energi.

Læs også: Rapport: Alternativ kilde kan opvarme hundredvis af boliger

”Folk er allerede godt klar over, at Shell producerer den olie og gas, de er afhængige af i dag. Men, hvad mange ikke ved, er, at vi også investerer massivt i lav- og nuludledende energi, og at vi bygger et af landets største netværk af ladestandere. Den grønne omstilling kan ikke lykkes, hvis folk ikke er opmærksomme på de alternativer, der er til rådighed for dem”, lyder det i udtalelsen.

Talpersoner fra Repsol og Petronas ytrer også uenighed i ASA’s afgørelse og fremhæver hver især de tiltag og planlagte implementeringer, der skal til for at gøre forretningerne grønnere.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense