Svensk nethandel lancerer klimamærkning på fødevarer

3.000 fødevarer, der bliver forhandlet hos svenske Mat.se, har nu fået klimamærkning, der bliver beregnet efter en analyse baseret på hele varens livscyklus og opgjort i CO2 pr. kg.

”De kunder, der ønsker at træffe bevidste valg, kan nu påvirke deres madkasses klimaaftryk, mens de handler", siger virksomhedsansvarlig hos Mat.se, Karin Jelkeby.

14.11.2019

CSR.dk

Den svenske fødevarehandel på nettet Mat.se har netop i samarbejde med forskningsinstituttet RISE lanceret klimamærkning op omkring 3.000 fødevarer. Det gør det til den mest omfattende klimamærkning af fødevarer i detailhandlen verden hidtil har set.

Læs også: Coop siger nej til klimamærkning

Produkterne er alle blevet mærket med egne klimatal, der er fundet ved hjælp af en analyse baseret på varens livscyklus. Flere parametre som dyrkningsmetode, forarbejdning og transport påvirker således varens endelig klimatal.

”Ved at kombinere tydelige CO2-informationer med innovative løsninger gør vi det enkelt for kunderne at finde frem til fødevarernes klimapåvirkning”, siger virksomhedsansvarlig hos Mat.se, Karin Jelkeby, og fortsætter:

”De kunder, der ønsker at træffe bevidste valg, kan nu påvirke deres madkasses klimaaftryk, mens de handler. Vi er utrolig stolte over at være de første, der gør dette muligt”.

Klimatal opgjort som CO2 pr. kg
En vares klimatal bliver hos Mat.se opgjort efter samme princip, som vi kender fra priser opgjort i kroner pr. kg. På den måde viser enheden CO2 pr. kg altså, hvad et kilo af varen svarer til i CO2-udslip.

”Fødevarer står i dag for omkring 25 procent af husholdningens samlede klimaaftryk, hvilket betyder, at forandringer hos kunderne kan gøre store forskelle. Vi vil være med og skabe banebrydende forudsætninger for svensk fødevarehandel og hele fødevaresektoren”, siger enhedschef hos RISE, Thomas Angervall.

I første omgang er der kommet klimamærkning på de varer, der oftest bliver købt og handles i store mængder ad gangen. Mat.se er en del af Axfood-koncernen, og har peger man på, at klimamærkningen ligger i fin tråd med deres arbejde med holdbarhed.

”Hvis satsningen bliver en succes hos kunderne, så håber jeg, at flere kæder kan indføre tilsvarende systemer”, siger holdbarhedschef hos Axfood, Åsa Domeij.

Læs også: 10-punktsplan skal bane vejen for en grønnere dagligvarehandel

Mat.se har under arbejdet med databasen lavet test, der peger på, at kunderne er interesserede og villige til at tage hensyn til madens klimaaftryk.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V