Svensk nethandel lancerer klimamærkning på fødevarer

3.000 fødevarer, der bliver forhandlet hos svenske Mat.se, har nu fået klimamærkning, der bliver beregnet efter en analyse baseret på hele varens livscyklus og opgjort i CO2 pr. kg.

”De kunder, der ønsker at træffe bevidste valg, kan nu påvirke deres madkasses klimaaftryk, mens de handler", siger virksomhedsansvarlig hos Mat.se, Karin Jelkeby.

14.11.2019

CSR.dk

Den svenske fødevarehandel på nettet Mat.se har netop i samarbejde med forskningsinstituttet RISE lanceret klimamærkning op omkring 3.000 fødevarer. Det gør det til den mest omfattende klimamærkning af fødevarer i detailhandlen verden hidtil har set.

Læs også: Coop siger nej til klimamærkning

Produkterne er alle blevet mærket med egne klimatal, der er fundet ved hjælp af en analyse baseret på varens livscyklus. Flere parametre som dyrkningsmetode, forarbejdning og transport påvirker således varens endelig klimatal.

”Ved at kombinere tydelige CO2-informationer med innovative løsninger gør vi det enkelt for kunderne at finde frem til fødevarernes klimapåvirkning”, siger virksomhedsansvarlig hos Mat.se, Karin Jelkeby, og fortsætter:

”De kunder, der ønsker at træffe bevidste valg, kan nu påvirke deres madkasses klimaaftryk, mens de handler. Vi er utrolig stolte over at være de første, der gør dette muligt”.

Klimatal opgjort som CO2 pr. kg
En vares klimatal bliver hos Mat.se opgjort efter samme princip, som vi kender fra priser opgjort i kroner pr. kg. På den måde viser enheden CO2 pr. kg altså, hvad et kilo af varen svarer til i CO2-udslip.

”Fødevarer står i dag for omkring 25 procent af husholdningens samlede klimaaftryk, hvilket betyder, at forandringer hos kunderne kan gøre store forskelle. Vi vil være med og skabe banebrydende forudsætninger for svensk fødevarehandel og hele fødevaresektoren”, siger enhedschef hos RISE, Thomas Angervall.

I første omgang er der kommet klimamærkning på de varer, der oftest bliver købt og handles i store mængder ad gangen. Mat.se er en del af Axfood-koncernen, og har peger man på, at klimamærkningen ligger i fin tråd med deres arbejde med holdbarhed.

”Hvis satsningen bliver en succes hos kunderne, så håber jeg, at flere kæder kan indføre tilsvarende systemer”, siger holdbarhedschef hos Axfood, Åsa Domeij.

Læs også: 10-punktsplan skal bane vejen for en grønnere dagligvarehandel

Mat.se har under arbejdet med databasen lavet test, der peger på, at kunderne er interesserede og villige til at tage hensyn til madens klimaaftryk.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

30.05.2025CSR.dk

Ny prognose: 80 procent chance for varmerekord inden 2029

29.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Fremtidens klimascenarier med Hans Sanderson

28.05.2025CSR.dk

Elektrificering knækker transportens CO2-kurve

28.05.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Ny kartonemballage til fiskeproducent helt uden plastik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia