Sverige med i klimakoalition – Danmark mangler

Som det første land i Norden er Sverige gået med i den såkaldte Under 2 Coalition, der arbejder for at fremme ambitiøse klimatiltag, som kan begrænse de globale temperaturstigninger mest muligt. Danmark med i nordisk klimadeklaration.

Sverige er trådt ind i Under 2-koalitionen med sit allerede fastlagte mål om at udfase sit CO2-udslip fuldstændig senest 2045, fem år før Danmark..

03.05.2017

CSR.dk

Tre nye medlemmer er i denne uge blevet indlemmet i det internationale klimasamarbejde Under 2 Coalition, som er sat i verden for at understøtte ambitiøse strategier og handlingsplaner, der kan være med til at begrænse den globale opvarmning til højst 2 grader over det præindustrielle niveau inden 2050, sådan som det er målsætningen i Parisaftalen.

Læs også: COP22 er slut – udviklingen fra Paris fortsætter

Udover Canada og Mexico har Sverige med udgangen af april erklæret sin støtte til alliancen, der består af 170 lande, territorier og områder over hele verden, herunder Tjekkiet, Frankrig, Tyskland, Holland og Italien samt storbyer som Los Angeles, San Francisco, Sao Paolo, Mexico City, Beijing og Budapest.

”Der har aldrig været et større behov for internationalt samarbejde omkring klimaet. Sverige vil skubbe på for højere globale ambitioner på klimaforandringsområdet og vil arbejde for at få rettet mere international opmærksomhed mod de tiltag og ambitiøse reduktionsmål, der er brug for”, sagde Sveriges klima- og international udviklingsminister, Isabella Lövin, i forbindelse med Sveriges indtræden i koalitionen.

Sveriges klima- og international udviklingsminister, Isabella Lövin, underskrev på sit lands vegne ved en ceremoni i Californien sammen med statens guvernør, Edmund G. Brown Jr. Foto: Government of California/Joe McHugh, California Highway Patrol.

Det foregik ved en seance i Sacramento, Californien, hvor statens guvernør, Edmund G. Brown Jr., bød velkommen. Ved samme lejlighed satte de to parter desuden også deres underskrifter på et såkaldt letter of cooperation, der skal støtte Under 2-koalitionens medlemmer i at dele best practices i forhold til at reducere drivhusgasudledninger og promovere udviklingen af vedvarende energi.

Danmark med i nordisk klimadeklaration
”Vi kan se, at fordelene ved et klimasmart samfund er kæmpe store, både når det kommer til folkesundheden, jobskabelse og sikkerhed”, tilføjer hun, og peger på den nationale målsætning, svenskerne meldte ud tidligere på året, hvor man har sat sig for, at Sverige skal udfase sit drivhusgasudslip senest i 2045.

Ifølge Under 2-koalitionens Memorandum of Understanding (MOU) forpligter alle de underskrivende parter sig til at begrænse deres drivhusgasudledninger med mellem 80 og 95 procent i forhold niveauet i 1990, eller under to ton årligt pr. indbygger, inden 2050.

Læs også: Investorer til G20-lande: Tilslut jer Paris-aftalen

Selvom Danmark (endnu) ikke er med i Under 2-koalitionen, så betyder det dog ikke, at emnet ikke bliver prioriteret herhjemme. På ministerniveau er Danmark således med i den deklaration, der i går blev vedtaget ved et møde i Oslo, og som skal sikre ”nordisk lederskab i arbejdet med at gennemføre klimaaftalen fra Paris”, som det hedder.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense