Undersøgelse: Forbavsende få fonde overholder Paris-aftalen

Carbon Disclosure Project (CDP) har fornylig offentliggjort en rapport, der afslører, at langt størstedelen af verdens investeringsfonde ikke bidrager til at holde den globale temperaturstigning på under 1,5 grader. Det er katastrofalt, mener direktør.

Det er vitalt, at verdens fonde begynder at investere i grønne investeringer. Arkivfoto..

29.10.2021

CSR.dk

En analyse af over 16.500 investeringsfonde verden viser, at under 0,5 procent af fondenes aktiver er i overensstemmelse med Paris-aftalens temperaturmål. Over 60 procent af investeringsfondene er på ved mod en temperaturstigning på 2,75 procent.

Det er mildest talt foruroligende, hvis man spørger den grønne nonprofitorganisation CDP, som står bag undersøgelsen. Det skriver Børsen.

Læs også: IMF: Langt flere bæredygtige investeringer er altafgørende

”Den her data er katastrofal. På trods af stigende forpligtelser til fra den finansielle sektor og et tilsyneladende ESG-boom, er det ikke en gang 1 procent af investeringsfondene, der overholder Paris-aftalen”, siger Laurent Babikian, direktør for kapitalmarkeder hos CDP.

Hos Nordea anerkender man CDP’s rapport og påpeger samtidig at en grønnere portefølje skal sikres i samarbejde med kunderne.

“Som kapitalforvalter kan vi gøre noget. Som kapitalejer kan vi gøre mere. Men vi skal have en dialog med kunderne, om vi kan omlægge investeringsfonde til noget grønnere, når der allerede forelægger aftaler for fondenes strategi. Heldigvis er der mange kunder, der gerne vil være med til omstillingen”, siger Eric Pedersen, direktør for ansvarlige investeringer hos Nordea Asset Management til Børsen.

Læs også: Danske Bank sætter nye klimamål for at undgå investeringer i fossil energi

Laurent Babikian er enig, men understreger samtidig at investorer og myndigheder også har et ansvar i at fremskynde den grønne omstilling.

”Analysen er et røntgenbillede af industrien og på samme tid et ’reality-tjek’ til finansverdenen i at ændre deres porteføljer, så de overholder aftalen om 1,5 grader. Det kan både ske ved at rykke investeringer, men også at påvirke de investeringer man har til at blive grønnere”, siger han til Børsen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense