Vaskeanlæg skal hjælpe med plastgenanvendelse

Fra august måned kan Randers Kommune bryste sig af at være den første i Danmark, der har et vanskeanlæg, der kan rengøre plast med organisk materiale, så det fremover kan genanvendes.

Det kan være svært at genanvende plast, der er forurenet med organisk affald. Der har Dansk Affaldsminimering imidlertid tænkt sig at gøre noget ved..

12.04.2017

CSR.dk

Når danskerne smider kødbakker, remouladetuber og lignende plastikemballage ud, bliver det ofte brændt. Da der ikke findes anlæg i Danmark, der kan rengøre forurenet plast, kan det derfor være vanskeligt at genanvende – men det har man tænkt sig at lave om på hos Dansk Affaldsminimering i Langå.

Læs også: Københavns Kommune vil have mere plastgenanvendelse

”Vi ser et stort potentiale i at genanvende plastik, der er forurenet med organisk materiale. Derfor bygger vi nu et vaskeanlæg, så den slags plast kan blive rengjort har i landet og genanvendt frem for at blive sendt til forbrænding eller til anlæg uden for Danmark” siger Kim Dalsgaard, der er indehaver af Dansk Affaldsminimering.

Siden 2011 har Dansk Affaldsminimering specialiseret sig i genanvendelse plastaffald fra virksomheder. I dag forarbejder virksomheden cirka 1.200 tons plastik til genanvendelse om året ud fra principperne om cirkulær økonomi, der beror sig på, at plastikken genanvendes af virksomheder i nærområdet.

Hos Dansk Affaldsminimering vil man gerne genanvende plastikken lokalt, hvorfor man nu vil opsætte et vaskeanlæg, der skal rengøre den plastik, der er forurenet med organisk materiale.

Derfor forventer virksomheden en årlig affaldsmængde på omkring 5.000 tons – og en del af det skal komme fra det husholdningsaffald, som borgere i Randers Kommune smider i deres affaldsbeholdere.

Læs også: Tendens: Stigende interesse for, men mangel på, genanvendelse af plast

Byggeriet af det nye vaskeanlæg i Langå et netop gået i gang, og anlægget ventes at stå klar til august.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle