Verdens største lodrette have gør Bogota grønnere

En beboelsesejendom i den colombianske hovedstad Bogota er blevet pakket ind i hængende haver, der gør både bygning og by grønnere, til gavn for både klima og økonomi.

Santalaia-bygningen skiller sig ganske markant ud i Bogota. Og så er der mange fordele i den grønne facade. Foto: Daniel Segura/Groncol.

10.07.2017

CSR.dk

Colombias hovedstad Bogota huser over otte millioner mennesker og er en tæt bebygget storby med alt hvad dertil hører af udfordringer – hvoraf luftforurening og manglen på grønne områder er to af de centrale.

Læs også: Højhuset – en del af fremtidens bæredygtige by

En bygning gør imidlertid sit for at afhjælpe problemet. Santalaia, en ni-etagers beboelsesejendom i ambassadekvarteret Rosales, er således blevet iklædt hvad sitet EcoWatch kalder ’verdens største lodrette have’. Installationen gør i såvel konkret som overført betydning byen grønnere.

Ifølge firmaet bag projektet, det lokale arkitektfirma Groncol, der har specialiseret sig i netop ’vertikal grøn infrastruktur’, fungerer de ca. 3.100 m2 hængende haver som et luftfilter, der årligt renser nærmiljøet for i omegnen af 2000 ton drivhusgasser, svarende til CO2-udslippet fra ca. 750 personbiler.

Samtidig producerer de i alt omkring 115.000 planter, der er af 10 forskellige arter, ilt til 3.000 mennesker, ligesom det fanger omkring et halvt ton støv. Planterne bliver vandet med en blanding af opsamlet regnvand og recirkuleret badevand, og en computer holder styr på doseringen, når himlen åbner sig.

Flere økonomiske incitamenter
Udover de klimamæssige fordele er økonomien i projektet også i orden. Huslejen i bygningen er således på niveau med nabobygningerne i området, skriver det kinesiske nyhedsbureau CGTN, og de grønne vægge bidrager til et behageligt indeklima, som bygningens ejere ifølge greenroofs.com er ”ekstremt tilfredse” med.

På den baggrund argumenterer både ejere, beboere og bygherre for, at man fra regeringens side burde styrke de økonomiske incitamenter for fremtidige projekter af lignende karakter.

”Den største udfordring er, at der bør være finansielle fordele ved at gøre dette, netop fordi bygningen gør en positiv forskel for mange mennesker, ikke kun æstetisk, men også miljømæssigt”, siger General Manager for entreprenøren Exacta Construction, Luis Guillermo Vallejo, til CGTN.

Læs også: Frederiksberg vil sikre bæredygtige bygninger med DNGB

Under alle omstændigheder er signalværdien i projektet vigtig, påpeger en af initiativtagerne.

”En by som Bogota har kun omkring fire kvadratmeter grønne områder pr. indbygger, og WHO siger, at vi burde have mindst 15. Så det her en virkelig en påmindelse til hele byen om, at bygningerne skal være grønnere, så vi kan kompensere for manglen på grønne områder og få et meget sundere sted for de mennesker, der bor her”, siger CEO for Groncol, Pablo Atuesta Pradilla.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia