Vi giver vores kunder kørekort til CSR

Man skal kunne dokumentere, at man er kvalificeret til at arbejde med CSR. Ellers risikerer man at miste kunder. Green Network vil gerne hjælpe virksomheder til at undgå den situation.

22.06.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Kenneth Hald Jensen fra Green Network er ikke en der pakker tingene ind. Og han er ikke imponeret af CSR-niveauet i Danmark:

”De fleste virksomheder får ikke nok ud af deres CSR-arbejde. Der ligger et stort uudnyttet potentiale. Men de dage, hvor var nok at have en politik og fortælle lidt om den, de er ligesom forbi. Nu skal man dokumentere, at man også lever op til den og hvordan. Her oplever vi, at danske virksomheder ofte kommer til kort, når store kunder trykker dem lidt på maven ift. reelt indhold i CSR-arbejdet", siger han og fortsætter:

"Det er ikke fordi, at de folk, der arbejder med CSR, ikke er dygtige og ikke vil det, men de har som regel en anden faglighed – særligt i SMV’erne. Så derfor kan man ikke komme ret meget længere end politik-niveau, fordi man reelt ikke ved, hvordan man skal omsætte og implementere politikkerne,” siger han.

Handler om kapacitet
Green Network er et rådgiverhus dedikeret til CSR. Deres erklærede formål er at ”give organisationer viden og værktøjer til at skabe forretning med CSR” og er særligt velbevandrede udi hjælp til mindre og mellemstore virksomheder.

Hos Green Network kan man enten gennemgå en uddannelse inden for CSR eller man kan få lavet en kapacitetsmåling på virksomhedens CSR. Begge veje bygger på bl.a. principperne fra UN Global Compact.

Lever man op til forventningerne og kan dokumentere kapacitet bliver man det, Green Network kalder ”certificeret Sustainable Business Partner”. Det betyder bl.a. at man skal gentestes hvert andet år:

”Vi giver vores kunder kørekort til CSR. Det er jo ikke sådan, at hvis man har chancen for at blive underleverandør hos Coca-Cola, så vil de falde på halen over dit certifikat fra Green Network. Men vi mener, at du har fået værktøjerne til at kunne tage gode beslutninger og implementere de processer, som er nødvendige for at du kan dokumentere, at du kan leve op til dine kunders CSR-krav,” forklarer Kenneth Hald Jensen.

Green Networks produkter

1. Træningsforløbet e4 (ethics, economy, environment, employment) – et seksdages træningsforløb med efterfølgende eksamen.

2. CSR kapacitetsmåling – en måling af virksomhedens kapacitet ift. de fire e4 områder.

Hvad kan man med et kørekort? Som Green Network selv forklarer det, betyder det, at man mestrer disciplinerne inden for CSR, at man hurtigt kan opsamle og tilpasse sig forskellige varianter af krav, som man kan møde fra kunder og lovgivning og at man har kapacitet til at arbejde med CSR-emner:

”Hos Green Network er vi nede i maskinrummet. Hvordan skal maskinen indrettes, hvad skal vi måle på, er det en stor eller en lille maskine vi skal bygge? Og hvordan skal vi sikre os, at vi udnytter det potentiale der er i vores CSR-maskine. Vi skal have folk til at lave CSR med hjernen og ikke kun hjertet,” siger Kenneth Hald Jensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: certificering og uddannelse

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle