Vi giver vores kunder kørekort til CSR

Man skal kunne dokumentere, at man er kvalificeret til at arbejde med CSR. Ellers risikerer man at miste kunder. Green Network vil gerne hjælpe virksomheder til at undgå den situation.

22.06.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Kenneth Hald Jensen fra Green Network er ikke en der pakker tingene ind. Og han er ikke imponeret af CSR-niveauet i Danmark:

”De fleste virksomheder får ikke nok ud af deres CSR-arbejde. Der ligger et stort uudnyttet potentiale. Men de dage, hvor var nok at have en politik og fortælle lidt om den, de er ligesom forbi. Nu skal man dokumentere, at man også lever op til den og hvordan. Her oplever vi, at danske virksomheder ofte kommer til kort, når store kunder trykker dem lidt på maven ift. reelt indhold i CSR-arbejdet", siger han og fortsætter:

"Det er ikke fordi, at de folk, der arbejder med CSR, ikke er dygtige og ikke vil det, men de har som regel en anden faglighed – særligt i SMV’erne. Så derfor kan man ikke komme ret meget længere end politik-niveau, fordi man reelt ikke ved, hvordan man skal omsætte og implementere politikkerne,” siger han.

Handler om kapacitet
Green Network er et rådgiverhus dedikeret til CSR. Deres erklærede formål er at ”give organisationer viden og værktøjer til at skabe forretning med CSR” og er særligt velbevandrede udi hjælp til mindre og mellemstore virksomheder.

Hos Green Network kan man enten gennemgå en uddannelse inden for CSR eller man kan få lavet en kapacitetsmåling på virksomhedens CSR. Begge veje bygger på bl.a. principperne fra UN Global Compact.

Lever man op til forventningerne og kan dokumentere kapacitet bliver man det, Green Network kalder ”certificeret Sustainable Business Partner”. Det betyder bl.a. at man skal gentestes hvert andet år:

”Vi giver vores kunder kørekort til CSR. Det er jo ikke sådan, at hvis man har chancen for at blive underleverandør hos Coca-Cola, så vil de falde på halen over dit certifikat fra Green Network. Men vi mener, at du har fået værktøjerne til at kunne tage gode beslutninger og implementere de processer, som er nødvendige for at du kan dokumentere, at du kan leve op til dine kunders CSR-krav,” forklarer Kenneth Hald Jensen.

Green Networks produkter

1. Træningsforløbet e4 (ethics, economy, environment, employment) – et seksdages træningsforløb med efterfølgende eksamen.

2. CSR kapacitetsmåling – en måling af virksomhedens kapacitet ift. de fire e4 områder.

Hvad kan man med et kørekort? Som Green Network selv forklarer det, betyder det, at man mestrer disciplinerne inden for CSR, at man hurtigt kan opsamle og tilpasse sig forskellige varianter af krav, som man kan møde fra kunder og lovgivning og at man har kapacitet til at arbejde med CSR-emner:

”Hos Green Network er vi nede i maskinrummet. Hvordan skal maskinen indrettes, hvad skal vi måle på, er det en stor eller en lille maskine vi skal bygge? Og hvordan skal vi sikre os, at vi udnytter det potentiale der er i vores CSR-maskine. Vi skal have folk til at lave CSR med hjernen og ikke kun hjertet,” siger Kenneth Hald Jensen.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: certificering og uddannelse

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online