Vi giver vores kunder kørekort til CSR

Man skal kunne dokumentere, at man er kvalificeret til at arbejde med CSR. Ellers risikerer man at miste kunder. Green Network vil gerne hjælpe virksomheder til at undgå den situation.

22.06.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Kenneth Hald Jensen fra Green Network er ikke en der pakker tingene ind. Og han er ikke imponeret af CSR-niveauet i Danmark:

”De fleste virksomheder får ikke nok ud af deres CSR-arbejde. Der ligger et stort uudnyttet potentiale. Men de dage, hvor var nok at have en politik og fortælle lidt om den, de er ligesom forbi. Nu skal man dokumentere, at man også lever op til den og hvordan. Her oplever vi, at danske virksomheder ofte kommer til kort, når store kunder trykker dem lidt på maven ift. reelt indhold i CSR-arbejdet", siger han og fortsætter:

"Det er ikke fordi, at de folk, der arbejder med CSR, ikke er dygtige og ikke vil det, men de har som regel en anden faglighed – særligt i SMV’erne. Så derfor kan man ikke komme ret meget længere end politik-niveau, fordi man reelt ikke ved, hvordan man skal omsætte og implementere politikkerne,” siger han.

Handler om kapacitet
Green Network er et rådgiverhus dedikeret til CSR. Deres erklærede formål er at ”give organisationer viden og værktøjer til at skabe forretning med CSR” og er særligt velbevandrede udi hjælp til mindre og mellemstore virksomheder.

Hos Green Network kan man enten gennemgå en uddannelse inden for CSR eller man kan få lavet en kapacitetsmåling på virksomhedens CSR. Begge veje bygger på bl.a. principperne fra UN Global Compact.

Lever man op til forventningerne og kan dokumentere kapacitet bliver man det, Green Network kalder ”certificeret Sustainable Business Partner”. Det betyder bl.a. at man skal gentestes hvert andet år:

”Vi giver vores kunder kørekort til CSR. Det er jo ikke sådan, at hvis man har chancen for at blive underleverandør hos Coca-Cola, så vil de falde på halen over dit certifikat fra Green Network. Men vi mener, at du har fået værktøjerne til at kunne tage gode beslutninger og implementere de processer, som er nødvendige for at du kan dokumentere, at du kan leve op til dine kunders CSR-krav,” forklarer Kenneth Hald Jensen.

Green Networks produkter

1. Træningsforløbet e4 (ethics, economy, environment, employment) – et seksdages træningsforløb med efterfølgende eksamen.

2. CSR kapacitetsmåling – en måling af virksomhedens kapacitet ift. de fire e4 områder.

Hvad kan man med et kørekort? Som Green Network selv forklarer det, betyder det, at man mestrer disciplinerne inden for CSR, at man hurtigt kan opsamle og tilpasse sig forskellige varianter af krav, som man kan møde fra kunder og lovgivning og at man har kapacitet til at arbejde med CSR-emner:

”Hos Green Network er vi nede i maskinrummet. Hvordan skal maskinen indrettes, hvad skal vi måle på, er det en stor eller en lille maskine vi skal bygge? Og hvordan skal vi sikre os, at vi udnytter det potentiale der er i vores CSR-maskine. Vi skal have folk til at lave CSR med hjernen og ikke kun hjertet,” siger Kenneth Hald Jensen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: certificering og uddannelse

Relateret indhold

28.10.2025CSR.dk

Organisationer: Lokale energifællesskaber skal løfte den grønne omstilling

27.10.2025MäRK

Sponseret

ESG – fra ambition til handling

27.10.2025CSR.dk

Er der stadig brug for nye ESG-kompetencer? Svaret er ja

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-krav har bare flyttet sig fra lovgivning og ud i markedet

27.10.2025CSR.dk

Danske virksomheder køber i stigende grad ind med omtanke for miljøet

24.10.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG og bæredygtighed skal integreres i salgsorganisationen

24.10.2025CSR.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025CSR.dk

Ekspert advarer: Byggeregler spænder ben for bæredygtig renovering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

28.10.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

29.10.2025

Sted

København