Vi giver vores kunder kørekort til CSR

Man skal kunne dokumentere, at man er kvalificeret til at arbejde med CSR. Ellers risikerer man at miste kunder. Green Network vil gerne hjælpe virksomheder til at undgå den situation.

22.06.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Kenneth Hald Jensen fra Green Network er ikke en der pakker tingene ind. Og han er ikke imponeret af CSR-niveauet i Danmark:

”De fleste virksomheder får ikke nok ud af deres CSR-arbejde. Der ligger et stort uudnyttet potentiale. Men de dage, hvor var nok at have en politik og fortælle lidt om den, de er ligesom forbi. Nu skal man dokumentere, at man også lever op til den og hvordan. Her oplever vi, at danske virksomheder ofte kommer til kort, når store kunder trykker dem lidt på maven ift. reelt indhold i CSR-arbejdet", siger han og fortsætter:

"Det er ikke fordi, at de folk, der arbejder med CSR, ikke er dygtige og ikke vil det, men de har som regel en anden faglighed – særligt i SMV’erne. Så derfor kan man ikke komme ret meget længere end politik-niveau, fordi man reelt ikke ved, hvordan man skal omsætte og implementere politikkerne,” siger han.

Handler om kapacitet
Green Network er et rådgiverhus dedikeret til CSR. Deres erklærede formål er at ”give organisationer viden og værktøjer til at skabe forretning med CSR” og er særligt velbevandrede udi hjælp til mindre og mellemstore virksomheder.

Hos Green Network kan man enten gennemgå en uddannelse inden for CSR eller man kan få lavet en kapacitetsmåling på virksomhedens CSR. Begge veje bygger på bl.a. principperne fra UN Global Compact.

Lever man op til forventningerne og kan dokumentere kapacitet bliver man det, Green Network kalder ”certificeret Sustainable Business Partner”. Det betyder bl.a. at man skal gentestes hvert andet år:

”Vi giver vores kunder kørekort til CSR. Det er jo ikke sådan, at hvis man har chancen for at blive underleverandør hos Coca-Cola, så vil de falde på halen over dit certifikat fra Green Network. Men vi mener, at du har fået værktøjerne til at kunne tage gode beslutninger og implementere de processer, som er nødvendige for at du kan dokumentere, at du kan leve op til dine kunders CSR-krav,” forklarer Kenneth Hald Jensen.

Green Networks produkter

1. Træningsforløbet e4 (ethics, economy, environment, employment) – et seksdages træningsforløb med efterfølgende eksamen.

2. CSR kapacitetsmåling – en måling af virksomhedens kapacitet ift. de fire e4 områder.

Hvad kan man med et kørekort? Som Green Network selv forklarer det, betyder det, at man mestrer disciplinerne inden for CSR, at man hurtigt kan opsamle og tilpasse sig forskellige varianter af krav, som man kan møde fra kunder og lovgivning og at man har kapacitet til at arbejde med CSR-emner:

”Hos Green Network er vi nede i maskinrummet. Hvordan skal maskinen indrettes, hvad skal vi måle på, er det en stor eller en lille maskine vi skal bygge? Og hvordan skal vi sikre os, at vi udnytter det potentiale der er i vores CSR-maskine. Vi skal have folk til at lave CSR med hjernen og ikke kun hjertet,” siger Kenneth Hald Jensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: certificering og uddannelse

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre