Vidensløft til bæredygtige events

Bæredygtige events er overset i CSR. Det skal Responsible Business Events d. 30. oktober rette op på. En solid blåstempling fra den globale brancheorganisation Events Industry Council sætter nu også en tyk streg under konferencens høje læringsniveau.

En bred kreds af markedsaktører og eksperter giver læring om fremtidens møder.

03.10.2017

CSR.dk

Undersøgelser blandt både små og store virksomheder og brands fortæller samme historie; Mange er dedikerede til at vise ansvarlighed og finde bedre, bæredygtige løsninger på egne og planetens problemer. Alligevel bliver selve de fysiske møder, hvor læringen om alle disse løsninger skal ske, ofte overset i CSR-strategier. Et selvmål og overset potentiale.
 
Med Responsible Business Events konferencen d. 30. oktober sætter CSR LINK sammen med Improvement fokus på dét paradoks sammen med Sustainable Brands Copenhagen. For hvordan kan vi mødes og tale om bæredygtighed, hvis vi ikke vælger at mødes på en bæredygtig måde?
 
”Jeg er generelt imponeret over, at så mange virksomheder i dag arbejder strategisk med ansvarlighed og bæredygtighed. Der er positive strømninger og gode initiativer i gang. Der tænkes langsigtet og holistisk frem for kortsigtet og enstrenget. Men de fleste overser stadig at tænke deres events og møder ind i måden de er på i verden. Hvilket er et paradoks, da events jo er en platform, hvor man dels har mulighed for at aktivere alt det, man står for, dels er et sted, hvor der er tid og plads til dialog,” fortæller Ulrika Mårtensson fra Improvement, der i årevis har arbejdet på at fremme implementeringen af bæredygtighed i events.
 
”Der bruges virkelig mange ressourcer på møder og events. Så hvorfor ikke tænke over, hvordan man får sat sin CSR-strategi i spil og sikrer, at man  fremstår troværdigt og udlever sine brand values? Erfaringerne viser desuden, at en bæredygtig ramme både fremmer innovative løsninger, gavner kreativitet og engagement. Alt sammen forudsætninger for bedre events," understreger hun.

Læs om programmet for Responsible Business Events her.
 
Viden med blåstempling
På Responsible Business Events er der derfor en klar rød tråd fra Verdensmål til vidensmål – og arrangørerne er derfor stolte over, at det er lykkedes at sikre konferencen status af CMP Preferred Provider fra den globale brancheorganisation Events Industry Council. En klar blåstempling af seminarernes solide niveau og dedikation til at klæde fremtidens arrangører og andre meeting planners bedre på til en bæredygtig markedsplads.
 
Læs mere om CMP her.
 
Ulrika Mårtensson kan godt forstå, at flere alligevel famler lidt i mørket. ”It’s early days, kan man sige – men Verdensmålene og processen mod bæredygtighed er sat i gang, så jo før man får sin forretning i balance med målenes visioner - og også kan vise det i praksis – jo bedre,” påpeger hun og tilføjer: "I de fleste virksomheder har dem, der planlægger møder og events bare ofte ikke mandat til at handle bæredygtigt, ej heller er det en del af deres KPIer. Der er ikke klare mål og en entydig strategi. Det skyldes som oftest, at man mangler viden, viden om, hvor man skal starte, og hvad der skal til for at lave en bæredygtig event.”

Der er der heldigvis solide bud på, på Responsible Business Events konferencen, hvor oplægsholdere fra ind- og udland leverer case-baseret, implementerbar viden, og hvor en række stærke, lokale leverandører som fx Carlson Rezidor, Arthur Hotels, Unilever Food Solutions, Madkastellet, Peter Larsen, Hotel Skansen Båstad, Torekov Hotell & Hotel Riviera Strand, Green Solution House og JCP Nordic står klar til at tage alle, der arbejder med møder og events i hånden, og hjælpe dem på vej.

Som en rosin i pølseenden afsluttes dagens program med deltagelse i åbningen af Sustainable Brands Copenhagen med oplæg og netværksreception - en spændende mulighed for yderligere international inspiration.

Læs om tilmelding her.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online