05.12.2020 | Klima, miljø og energi
Video: Se eller gense foreningens debat på building green 2020
Indhold fra partner Hvad er dette?
Du kan nu se eller gense foreningens debat på årets Building Green DK, hvor vi sammen med HELLES & DOCHERTY - byudvikling med tre bundlinjer nørdede FN's verdensmål og hvordan den sociale bundlinje hænger sammen med grøn og økonomisk bæredygtighed i byggeriet.
På dagen blev det bl. a. diskuteret, at vi må samarbejde om at få høje sociale krav ind i både DGNB-certificeringen og Den Frivillige Bæredygtighedsklasse. Og der er gode muligheder for at få indflydelse lige nu, mener panelet:
”Dem, som diskuterer social bæredygtighed nu, er first-movers og med til at sætte fremtidens standarder,” lød det bl. a. fra panelet.
Tak til panelet for en spændende debat: Palle Adamsen, Lærke Hein, Peder Johansen, Christine Brochdorf og moderator Stine Bardeleben Helles.
Klima, miljø og energi

Byggeriets unge: Branchen går en sort fremtid i møde
DEBAT: Regeringen vil indføre et CO2-loft i byggeriet i 2027. Det er for sent, underminerer klimamålene og underløber branchens fremtidige konkurrencedygtighed, mener unge fra Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Vedtægtsændring åbner op for studie- og enkeltmedlemskaber
Som noget nyt har Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar åbnet op for individuelle medlemskaber, og nu kan studerende og andre enkeltpersoner med tilknytning til branchen melde sig ind i foreningen. Det sker særligt for at bygge bro mellem branchen og uddannelsesinstitutioner
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Ny guide til social inklusion sendes nu i høring
Hvordan styrker du socialt ansvar i dine byggeprojekter? Og hvilke konsekvenser har det for parterne i et byggeri, om du vælger at bruge beskæftigelsesklausuler eller frivillige partnerskabsaftaler? Ny Guide til Social Inklusion skal gøre det lettilgængeligt at sikre socialt ansvar på dine byggeprojekter. Send os dit høringssvar til guiden nu.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Nyt projekt skal bane vejen for øget diversitet og et bedre arbejdsmiljø i bygge- og anlægsbranchen
Et nyt initiativ skal i regi af Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar (FBSA) og med støtte fra Realdania skabe grobund for øget diversitet og et bedre arbejdsmiljø i byggeriet. Projektet skal i første omgang afdække omfanget og konsekvenserne af machokulturen i branchen og herefter sætte fokus på, hvordan vi kan styrke inklusionen og arbejdsmiljøet på arbejdspladserne i hele byggeriets værdikæde.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Debat: Det er nu, vi sætter standarderne for social bæredygtighed i byggeriet
Når der tales om, hvordan grøn, social og økonomisk bæredygtighed hænger sammen i byggeriet, er erfaringerne få – men nu skal der handles. Sådan lød konklusionen på paneldebatten ved årets Building Green-konference, som Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar afholdte sammen med HELLES & DOCHERTY.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

FBSA INDSAMLER VIDNESBYRD OM KRÆNKELSER I BYGGERIET
I takt med den aktuelle me too-bølge, der afdækker sexistisk og krænkende adfærd i forskellige dele af det danske samfund, samler Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar nu vidnesbyrd ind fra byggeriet. Det sker anonymt og har til formål at afdække omfanget af krænkende adfærd i den danske ejendoms,- bygge- og anlægsbranche. Du kan bidrage ved at sende os din historie eller skrive under på vores sexismeerklæring.
Indhold fra partner