Virksomheder skal prioritere private data

Det danske erhvervsliv skal blive bedre til at beskytte forbrugernes privatliv på nettet, mener Forbrugerrådet. Dem der forstår det, vinder.

Virksomheder bør vægte forbrugernes privatliv højere, mener Forbrugerrådet. Foto: Flickr/Josh Hallett.

11.05.2016

CSR.dk

Retten til at blive glemt. Det er et af de begreber, flere og flere danskere har lært at kende i de seneste år, og som sådan en god repræsentant for det aspekt af vores færden på internettet, der omhandler de data vi – mere eller mindre frivilligt – efterlader rundt omkring.

Læs også: Amazon – endelig med grøn kurs?

De mange data er penge værd for eksempelvis annoncører og detailvirksomheder med onlinesalg, men det halter med beskyttelsen af forbrugernes privatliv. Og de virksomheder, der ikke forstå vigtigheden af at sætte ind på området, vil tabe markedsandele i fremtiden.

Det mener i hvert fald Forbrugerrådet, der peger på at de selskaber, der håndterer vores personlige oplysninger online, bør ændre og ikke mindst åbne deres praksis på feltet, da det bør være i alles interesse.

”Det siges, at data er vor tids valuta. Men forbrugerne ved ikke, hvad deres data er værd, eller hvad det bliver brugt til. Erhvervslivet bør spørge sig selv, om det virkelig gør deres kunder glade, at kunderne ikke kan få at vide, hvad deres data skal bruges til”, sagde Forbrugerrådets direktør, Lars Pram, ifølge DR, til en konference i går om EU’s nye dataregulativ, GDPR (General Data Protection Regulation), der er trådt i kraft dette forår.

Forbrugerne skal skubbe på
Det nye regelsæt skal opdatere det eksisterende, der blev vedtaget til i 1995, og skal blive til lov ude i medlemsstaterne seneste i maj 2018. Det vil medføre en betydelig styrkelse af forbrugerrettighederne i forhold til data indsamlet på de forskellige digitale platforme og sociale medier, vi bevæger os rundt på i det daglige.

Rent praktisk vil det, ifølge DR, eksempelvis betyde, at Facebook skal spørge brugeren om lov, hvis selskabet vil bruge dennes private data fra Facebook-ejede tjenester som Instagram eller Whatsapp, til at vise reklamer på Facebook.

Og det skal forbrugerne lære at efterspørge, for på den måde at skubbe virksomhederne og markedet i den rigtige retning, mener EU.

Læs også: 15 trends der vil påvirke verdens erhvervsliv

”Vinderne bliver dem, der sætter privatlivet først. Dem, der ikke gør det, vil i stigende grad opleve, at forbrugerne ikke vil have deres produkter, og at deres varemærke vil miste værdi”, sagde EUs rets- og forbrugerkommissær, Verá Jourová, til konferencen.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense