VW-CEO: "Vi vil tilbage på toppen af bæredygtighedsranglisterne"

Den tyske bilgigant Volkswagen Group holder fast i sine miljømæssige målsætninger, der skal gennemsyre hele organisationen. ”Vi skal se på hele mobilitetens livscyklus”, siger topchefen.

Volkswagen Group understregede sine miljømålsætninger flankeret af en koncernens nye elbiler. Fra venstre mod højre: Bernd Osterloh, formand for Group Works Council, Stephan Krinke, Head of Environmental Affairs i Volkswagen Group, Georg Kell, formand for Sustainability Council i Volkswagen Group og CEO for VW, Matthias Müller. Foto: VW.

02.10.2017

CSR.dk

Den ambition satte koncernen så en tyk streg under på sidste uges Group Environmental Conference (GEC) i hjembyen Wolfsburg, hvor Group CEO Matthias Müller satte ord på tankerne bag strategien. Den handler nemlig ikke kun om miljøet.

”I lang tid kunne man finde Volkswagen i toppen af flere prestigefulde bæredygtighedsrangeringer – og den position vil vi gerne genindtage”, sagde han, givetvis med henvisning til den omfattende dieselskandale, som selskabet erkendte sin skyld i tidligere på året.

”Vores kunder og samfundet forventer bæredygtig handling fra os. Det er godt at Volkswagen åbner op og engagerer sig i eksterne perspektiver. Specielt på de områder, der handler om miljø og bæredygtighed”, fortsatte han.

I forhold til koncernens konkrete indsats, understregede topchefen, at man fremover vil forfølge en mere holistisk tilgang til, hvad det vil sige at tage hensyn til sine omgivelser, og hvor mange parametre man egentlig har indflydelse på, ikke kun i sin produktion, men også i processerne før og efter.

”Vi udvider vores fortolkning af miljømæssig bæredygtighed: det handler ikke kun om, hvad der kommer ud af udstødningsrøret. Vi er nødt til at adressere hele mobilitetens livscyklus – fra energiproduktion og råmaterialer til genanvendelse”, sagde Matthias Müller.

Bæredygtighedsråd med rettigheder og penge på lommen
I den forbindelse pegede Müller på det Group Sustainability Council man oprettede for et lille års tid siden som en ”institutionalisering” af strategien. Netop dette råd holdt i forbindelse med GEC-eventen sit tredje møde, og ved den lejlighed blev den kinesiske økonom Yongtu Long optaget som rådets 10. medlem. Blandt de øvrige udvalgte er i øvrigt EU’s tidligere klimakommissær, danske Connie Hedegaard.

Yongtu Long er det 10. medlem af VW's bæredygtighedsråd. Foto: VW.

Yongtu Long var chefforhandler ved Kinas indtræden i WTO og har derudover haft en lang række poster i landets regeringsapparat og diplomati, ligesom han har været generalsekretær for samarbejdsorganisationen Boao Forum for Asia. Netop den profil har været vigtig for VW at få med.

”Jeg er begejstret for at Sustainability Council byder velkommen til endnu en topeksperts deltagelse i arbejdet. Ikke mindst fordi hr. Long kommer fra Kina – et land vi kalder for vores andet hjemmemarked og hvortil vores forbindelser er specielt tætte”, sagde Matthias Müller i forbindelse med udpegningen.

Læs også: Bæredygtighed og kunstig intelligens – potentiale og (mulige) problemer

Bæredygtighedsrådet skal rådgive koncernledelsen omkring bæredygtig mobilitet, miljøbeskyttelse og socialt ansvar samt integritet, fremtidens arbejdsmarked og digitalisering. Rådet har et budget på 20 mio. euro (godt 150 mio. kr.) de første to år, og VW gør meget ud af at understrege, at de nu 10 medlemmer arbejder uafhængigt og med vide rettigheder i forhold til adgang til information, konsultationer og selvstændige initiativer.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense