09.12.2015 | Klima, miljø og energi
WWF: Danske pensionsselskaber bidrager til mere CO2
Danske pensionsselskaber investerer fortsat i verdens mest klimabelastende kulselskaber, viser ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden. Det er ærgerligt for miljøet men også for pengepungen.
Selvom investeringerne i grønne, vedvarende energikilder er stigende, bliver der stadig investeret "i stor stil" i kulindustrien.
Det er alle de store, danske pensionsselskaber, der kommer på den (kul)sorte liste i ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden. Undersøgelsen viser nemlig, at selskabernes penge bliver investeret i kul og kulselskaber.
Læs også: Pensionsselskab dropper investering i kulminer
I rapporten bliver i alt 16 af Danmarks største pensionsselskaber sat under lup, heriblandt PFA og Nordea Liv og Pension. Samtlige virksomheder viser sig stadig at investere i den CO2-udledende ressource - PFA og Nordea Liv og Pension endda markant. Og det trods tidligere løfter fra netop førnævnte pensionsselskaber om at begrænse investeringer i kul.
En dårlig forretning
Investeringerne er skadelige for miljøet, men kan også blive det for økonomien. Prisen på kul er nemlig faldet markant de seneste år, hvilket får aktiekurserne til at falde.
Det er helt afgørende, at pensionsselskaberne lever op til deres ansvar og flytter deres investeringer fra sort til grøn energi. Det kan ikke være rigtigt, at danskernes optjente penge, bliver brugt til at støtte en forurenende kulindustri, der ikke engang ser ud til at give overskud, siger Gitte Seeberg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden, som står bag rapporten, der har fået den passende titel Levn fra fortiden. Hun påpeger endvidere, at pengene tværtimod bliver mindre værd, når de bliver investeret i kulselskaber.
Både plads til sort og grønt
Selvom der stadig bliver investeret sort, er de grønne investeringer et mere og mere udbredt syn. Det skriver DR i forbindelse med klimatopmødet COP21, der netop nu løber af stablen i Paris.
Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer
Torben Möger Pedersen er administrerende direktør for PensionDanmark, som både investerer i kul og i grønne energiløsninger. Han fortæller, at pensionskassen de seneste år har bundet 20 milliarder kroner op på grønne investeringer. Planen er, at det beløb skal forøges med to milliarder kroner om året.
-CHM
Samfund

Mere grøn energi og bedre regler, tak
Fire virksomheder ønsker sig fart på udbygningen af grøn energi og forudsigelige krav – som gerne må være høje. Bare de er ens for alle.
Klima, miljø og energi

Nu får bureauer deres egen bæredygtighedsuddannelse
Creative Club ESG Academy er navnet på et nyt uddannelsesforløb inden for bæredygtighed rettet mod bureauer. Projektet har fået støtte fra Erhvervsstyrelsen, som også kommer til at indeholde et nyudviklet ESG-kodeks til bureaubranchen.
Klima, miljø og energi

ESG-chef: Kommende rapporteringskrav kan påvirke aktier
Med nye regler og krav om rapportering af ESG på vej kan virksomheders arbejde på området også kunne påvirke prissætningen af deres aktier. Det fortæller tidligere advokat og nuværende bæredygtighedsdirektør hos ISS.
Klima, miljø og energi

Revisorer hyrer i hobevis forud for rapporteringskrav
PwC skal ansætte 100.000 medarbejdere globalt, mens EY fordobler sin stab for at være klar til nye rapporteringskrav, som træder i kraft næste år.
Samfund

Ny rapport: Detailhandlen svigter forbrugere og klimaet
Supermarkederne mangler klimahandling på flere områder, hvis danskernes kost skal blive mere bæredygtig. Det viser en ny rapport fra Rådet for Grøn Omstilling og Dansk Vegetarisk Forening.
Supply chain

11 havvindsaktører går sammen om at gøre vindenergi mere bæredygtigt
Det kan godt blive grønnere. Sådan lyder det fra 11 havvindsaktører, der ikke kun vil nøjes med at udvinde vedvarende energi, men også mindske den belastning, vindmøllers værdikæder er for planeten.