WWF kritiserer fire danske pensionsselskaber for deres klimaindsats

Verdensnaturfonden giver fire danske pensionsselskaber kritik for deres klimaindsats. Nu overrasker det ene pensionsselskab med enorm grøn investering.

Kritikken kommer kort efter, at den samlede danske pensionssektor præsenterede deres handlingsplan, der forpligter selskaberne til at investere 350 milliarder kroner i grøn omstilling frem mod 2030..

08.10.2019

CSR.dk

Fire danske pensionsselskaber er for uambitiøse på klimafronten, sådan lyder dommen i en ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden. 

Rapporten der for femte gang ranglister de danske pensionsselskabers grønne investeringer peger særligt på, at de fire selskaber, Danica Pension, Velliv, PBU og Topdanmark endnu ikke har integreret Paris-aftalen i deres investeringspolitik. Det skriver Finans.dk

Læs også: Danskerne ved ikke om deres pensionsformue investeres sort eller grønt

Kritikken kommer kort efter, at den samlede danske pensionssektor præsenterede en handlingsplan, der forpligter selskaberne til at investere 350 milliarder kroner i grøn omstilling frem mod 2030.

”Som store finansielle spillere mener vi, at de danske pensionsselskaber har et ansvar for, at deres investeringer ligger på linje med Paris-aftalen. Dertil kommer, at de også løber en investeringsmæssig risiko ved ikke at forholde sig til klimaforandringerne,” siger Trine Glue Doan, der er seniorrådgiver i Verdensnaturfonden.

Ifølge Verdensnaturfonden skal man ikke undervurdere de danske pensionsselskabers betydning for den globale klimaindsats, da pensionsselskaberne råder over en pensionsformue på over 4.000 milliarder kroner og otte af de danske selskaber er med på bæredygtighedens top-100 i Europa.

Sætter skub i klimasatsning
I Verdensfondens rapport placerer Danica Pension sig som nummer 11 ud af 16 selskaber. Pensionsselskabet erkender, at deres investeringer ikke har været grønne nok, men til gengæld vil det nu sætte skub i klimainvesteringerne.

Danica Pension har således, kort efter WWF's rapport blev udgivet, forklaret, at de alene står for over en fjerdedel af pensionssektorens klimasatsning, og at de i løbet af de næste 10 år vil gå efter at øge deres grønne investeringer fra 11 milliarder til 100 milliarder kroner. Det skal gøre det til et af Danmarks grønneste pensionsselskaber. Det skriver Finans.dk.

De individuelle selskabers investeringer i pensionsselskabernes samlede satsning på 350 mia. har ikke tidligere været kommunikeret offentligt.

Læs også: Danske pensionskasser melder klar til enorm investering i grøn omstilling

WWF Verdensnaturfonden glæder sig over Danicas grønne investeringsplan, men siger også, at det egentlig ikke var det, kritikken i rapporten handlede om.

"Danica Pension har overrasket positivt med denne udmelding. Mål om grønne investeringer er dog i sig selv ikke nok. Det er afgørende, at Danica Pension får integreret klima systematisk i sin investeringspolitik og kommer på linje med Paris-aftalen," siger Trine Glue Doan.

Erkender uambitiøs klimastrategi

Velliv og PBU meddeler, at de arbejder på at lave nye klimastrategier. I Velliv forventer man at være klar i løbet af efteråret, mens PBU vil satse på at lancere nye klimaløfter i foråret 2020.

I bunden af WWF’s klimarangliste ligger Topdanmark. Selskabet scorer kun 1 af 12 mulige point. Finans.dk har ikke kunne få et interview med selskabet, men i et skriftligt svar skriver Henrik Thornval, finanschef i Topdanmark følgende til Finans.dk:

”Undersøgelsen giver et usikkert billede af virkeligheden, da den ikke rangerer selskaberne efter, hvordan de reelt handler. Man bør se på de faktiske investeringer. Topdanmark har ingen investeringer i termisk kul og tjæresand. Vi har 749 millioner kroner i olie og gasselskaber, mens vi har 3 milliarder kroner i grønne investeringer. I et marked, hvor forbruget af fossile brændsler på verdensplan er langt højere end forbruget af grønne energier, er det en meget grøn investeringssammensætning.”

- MGC

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online