Danske pensionskasser melder klar til enorm investering i grøn omstilling

Danske pensionskasser vil frem mod 2030 investere 250 milliarder i grøn omstilling. Det annoncerede statsministeren til en konference under FN’s klimatopmøde.

Investeringer i bæredygtig energiinfrastruktur som for eksempel vindmølleparker kan bidrage både til løsningen af klimaudfordringen og give attraktive afkast..

25.09.2019

CSR.dk

Natten til den 23. september dansk tid gik Statsminister Mette Frederiksen (S) på talerstolen til en konference, der afholdes under FN’s Klimatopmøde i New York. Her annoncerede hun, at den danske pensionsbranche vil investere enorme summer i grøn innovation. Det skriver Berlingske.dk.

”Jeg er glad for, at den danske pensionsbranche har meldt ud med et så markant tilsagn om støtte til den grønne omstilling. Det viser, at vi i Danmark kan noget helt særligt, når vi sætter ambitiøse politiske mål og samarbejder på tværs af den offentlige og private sektor. Nu skal vi arbejde for at få de internationale investorer med. Det er afgørende for at få realiseret den grønne omstilling globalt,” siger hun i en pressemeddelelse udsendt af Statsministeriet.

Læs også: DI vil reducere CO2 og skabe grøn vækst i multimilliardklassen

Næstformand i Forsikring & Pension og direktør for Pension Danmark Torben Möger Pedersen fortæller i pressemeddelelsen, at det er afgørende, at den private sektor forpligtiger sig til at spille en vigtig rolle i klimakampen.

”Det er nødvendigt med store investeringer fra den private sektor, hvis vi skal realisere FN’s verdensmål og Paris-aftalen. Derfor forpligter den danske pensionsbranche sig nu til at investere yderligere 350 mia. kroner frem mod 2030 i den grønne omstilling,” siger han.

Den private sektor skal ind i kampen
Og udmeldingen om enorme investeringer i grøn energi kommer på det helt rigtige tidspunkt. I en ny rapport fra Den globale kommission for klimatilpasning konkluderes det, at der er behov for en global investering i klimatilpasning på omkring 12 billioner kroner frem mod 2030. 

Læs også: Brancheorganisation kræver større grøn indsats

Ifølge Berlingske vil ti procent af den samlede pensionsformue være øremærket grønne investeringer i 2030. Det svarer til 12 procent af det samlede danske bruttonationalprodukt og mere end halvdelen af det samlede offentlige forbrug i Danmark på et helt år. Den enkelte pensionskasse vil løbende tage stilling til, hvad pengene skal investeres i. 

Ifølge Torben Möger Pedersen vil pensionsbranchen nu tage deres erfaring med bæredygtige investeringer ud til vækstøkonomierne. Han vurderer selv, at investeringer i bæredygtig energiinfrastruktur som for eksempel vindmølleparker kan bidrage både til løsningen af klimaudfordringen og give attraktive afkast.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus