Zalando investerer i Infinited Fiber Company: Nu skal langt flere tekstiler genanvendes med ny teknologi

Europas førende onlineplatform for mode og livsstil, Zalando, investerer i teknologikoncernen Infinited Fiber Company, som arbejder med genanvendelse af tekstilaffald.

Magien indtræder, når cellulosen reagerer med urea i carbamationsfasen, så der skabes et cellulosecarbamatpulver. Dette opløses og danner en honninglignende væske, og der dannes nye fiberfilamenter – Infinna™ – når cellulosen krystalliserer i en vådspindingsproces..

01.10.2021

CSR.dk

Der produceres hvert år mere end 92 millioner kubikmeter tekstilaffald på verdensplan, og det meste af dette ender på lossepladser eller forbrændingsanlæg. Samtidig er der stigende efterspørgsel på tekstilfibre. Textile Exchange anslår, at det globale marked for tekstilfibre vil være vokset med 34 % til 146 millioner kubikmeter i 2030 fra 109 millioner kubikmeter i 2020.

Sådan skriver Zalando i en pressemeddelelse, hvor de offentliggør det kommende samarbejde med den finske teknologikoncern Infinited Fiber Company, som arbejder med cirkulær mode og tekstil. Konkret omdanner Infinited Fiber Companys teknologi cellulosebaserede råmaterialer som f.eks. tekstilaffald med et stort indhold af bomuld til Infinna™ – et produkt, der består af regenererede tekstilfibre, som både fremstår og føles blødt og behageligt ligesom bomuld.

“Vi ønsker at være en del af løsningen på at skabe en mere bæredygtig modeindustri. Med investeringen i Infinited Fiber Company indleder vi et samarbejde med en innovator inden for cirkulær teknologi med henblik på at øge branchens andel af tekstiler, der genanvendes til nye tekstiler – lige nu er det kun én procent”, siger Zalandos co-CEO, David Schneider.

Læs også: BESTSELLER INDGÅR SAMARBEJDE MED BANEBRYDENDE TEKSTIL-INNOVATOR

Investeringen skal bruges til at bygge en flagskibsfabrik i Finland, og begge parter forpligter sig til at bidrage med hver deres ressourcer. Zalando stiller råmaterialer til rådighed for Infinited Fiber Company, og Zalando anvender de regenererede Infinna™-fibre til sin private label-produktion.

Medstilfter og CEO i Infinited Fiber Company, Petri Alava glæder sig over partnerskabet: “Vi er meget begejstrede over at kunne byde Zalando velkommen som ny strategisk investor i vores kreds af aktionærer, og vi ser deres engagement som en yderligere indikation af modeindustriens stærke tro på vores innovation. Zalandos omfattende portefølje og cirkularitetsinitiativer udgør et fremragende grundlag for at styrke vores samarbejde og sikre råmateriale til vores flagskibsfabrik.”

Samarbejdet skal være medvirkende til at nå Zalandos mål om at forlænge levetiden for mindst 50 millioner modeprodukter i 2023.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom