Østjysk designvirksomhed skal teste ny global FN-platform

Den danske design- og kommunikationsvirksomhed Phoenix Design Aid fra Randers er udvalgt til at teste en ny FN-platform, der skal inspirere andre virksomheder til at arbejde bæredygtigt, overholde menneskerettighederne og bidrage til opnåelsen af FN’s 17 verdensmål.

Sammen med andre virksomheder skal Phoenix Design Aid hjælpe erhvervslivet med implementeret af flere af FN's 17 verdensmål. Foto: Phoenix Design Aid..

07.07.2022

CSR.dk

Ansvarlig virksomhedsdrift, bæredygtighed og FN’s 17 verdensmål er ofte blandt de ord, man støder på, når man klikker ind på mange virksomheders hjemmesider i dag.

Men det kan sommetider være svært at gennemskue, hvordan dette konkret udspiller sig i virksomhedernes daglige arbejde, eller hvad man som virksomhed kan gøre for at tage et større socialt ansvar.

Læs også: PensionDanmark vil styrke biodiversiteten i byområder

Det skal den randersbaserede design- og kommunikationsvirksomhed Phoenix Design Aid nu være med til at lave om på. Virksomheden er nemlig udvalgt som en del af FN’s såkaldte Early Adapter Programme til at teste en ny platform, der skal gøre det lettere for virksomheder at arbejde ud fra principper om blandt andet miljø, menneskerettigheder og verdensmålene.

”Vi er rigtig stolte over at være udvalgt som en af de virksomheder, der skal give feedback på FN’s Communication of Progress platform. Det giver os mulighed for at forbedre de forskellige værktøjer, som platformen består af, så den er klar til at blive udgivet i 2023. Helt konkret skal vi blandt andet omstille os til en helt ny rapporteringsform, der bliver mere enkel og digital end hidtil, og som desuden vil resultere i en ny bæredygtighedsrapport”, siger Dennis Lundø Nielsen, som er administrerende direktør hos Phoenix Design Aid. 

Et frivilligt anliggende
Platformen er udviklet af FN’s Global Compact, der et frivilligt initiativ for ansvarlighed i erhvervslivet.

Phoenix Design Aid har siden 2007 været medlem af initiativet, og det betyder, at den østjyske virksomhed sammen med de øvrige medlemsvirksomheder forpligter sig til at arbejde ud fra ti principper inden for blandt andet menneskerettigheder, miljø og anti-korruption.

Læs også: Ganske få danske virksomheder har strategi for biodiversitet

”I 2020 blev vi som det første grafiske bureau nogensinde certificeret efter fire verdensmål 4, 12, 13 og 17, herunder 11 forskellige delmål, og vi har således stor viden om både FN og verdensmålene. Derfor føler vi os godt rustet til at kunne forbedre platformen, der forhåbentlig også kan inspirere andre virksomheder til tage del i FN’s initiativ og tage et større socialt ansvar”, siger Dennis Lundø Nielsen.

På verdensplan er over 20.000 virksomheder medlem af FN’s Global Compact, mens der i det danske netværk Global Compact Network Denmark er knap 500 medlemsvirksomheder.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense