15 anbefalinger: Sådan bliver erhvervslivet elektrificeret og grønnere

På en konference torsdag præsenterer Dansk Erhverv og Green Power Denmark 15 anbefalinger, der skal gøre klimamålene til virkelighed, fremme den grønne omstilling og gøre Danmark fri af russisk energi.

Det er tid til at implementere de mange klima- og energiaftaler, der er blevet indgået over de seneste år. Det mener Dansk Erhverv og Green Power Denmark. Foto: Green Power Denmark..

10.03.2023

CSR.dk

Det er tid til at implementere de mange klima- og energiaftaler, der er blevet indgået over de seneste år. Elektrificering er helt essentielt for at nå Danmarks klimamål og kan hjælpe de mange danske virksomheder, der i mange måneder har været presset af høje og ustabile energipriser.

Dansk Erhverv og Green Power Denmark, der samlet repræsenterer hele værdikæden i den danske energibranche, præsenterer derfor 15 anbefalinger, der skal sikre danskerne en grønnere fremtid og hurtigere elektrificering af erhvervslivet.

Læs også: Greenwasher energiselskaber deres brug af biomasse?

”Green Power Denmark og Dansk Erhverv mener, at vores 15 anbefalinger kan løfte den grønne omstilling til nye højder. De understøtter alle allerede vedtagne politiske aftaler og ambitioner på klima- og energiområdet, der skal gøre Danmark fri af russisk energi og konsolidere vores global førerposition i den grønne omstilling,” siger Kristian Jensen, administrerende direktør i Green Power Denmark.

Anbefalingerne er udarbejdet i håb om en grøn kontrakt mellem sektoren og regeringen om at få sat grøn strøm til dansk erhvervsliv.

Med fokus på at realisere allerede vedtagne ambitiøse målsætninger, vil erhvervslivet og energisektoren samlet kunne levere de resultater, der skal til for at bevare Danmarks position som et globalt førende grønt erhvervsland.

Læs også: Rapport: Alternativ kilde kan opvarme hundredvis af boliger

”Anbefalingerne præsenterer alle sammen konkrete tiltag, der sikrer, at vi gør klimamålene til virkelighed på en omkostnings- og energieffektiv måde. Green Power Denmark og Dansk Erhverv præsenterer en energisektor og et erhvervsliv, der under de rette betingelser kan levere de resultater, der skal til for at Danmark når klimamålene i 2030. Vi står klar til at samarbejde med regeringen for at sikre en grønnere fremtid og en hurtigere elektrificering,” siger Kristian Jensen.

De 15 anbefalinger fokuserer på både udfasning af erhvervslivets forbrug af sort energi, smart og hurtig udbygning af elnettet samt hurtig udbygning af vind- og solenergi.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark