25 virksomheder står for en femtedel af verdens samlede CO2-udledning

Det er vigtigt at få de største udledere med i omstillingen til et bæredygtigt samfund. Ifølge det svenske klimaråd taler vi alt for lidt om dem.

En ny rapport fortæller, at 25 virksomheder står for en femtedel af klodens samlede CO2-udledning..

20.02.2019

CSR.dk

Coal India, Gazprom og Exxon Mobil.

Disse tre virksomheder topper en liste, som de færreste nok ønsker at finde sig selv på: Listen over virksomheder, der udleder mest CO2 på verdensplan.

Disse 25 virksomheder udleder mest CO2:

  1. Coal India
  2. PJSC Gazprom
  3. Exxon Mobil Corporation
  4. Cummins Inc.
  5. Thyssenkrupp AG
  6. Rosneft OAO
  7. Royal Dutch Shell
  8. China Petroleum & Chemical Corporation
  9. China Shenhua Energy
  10. Rio Tinto
  11. Petrochina Company Limited
  12. BHP Billiton
  13. Petróleo Brasileiro SA – Petrobras
  14. Korea Electric Power Corp
  15. BP
  16. Total
  17. Valero Energy Corporation
  18. Chevron Corporation
  19. Toyota Motor Corporation
  20. Wistron Corp
  21. United Technologies Corporation
  22. Peabody Energy Corporation
  23. YTL Corp
  24. Phillips 66
  25. Volkswagen AG

Kilde: Di Hållbart Näringsliv

”Vi taler for lidt om de rigtig store udledningsvirksomheder. Det er helt afgørende at få dem med i omstillingen. Efterhånden lader det heldigvis til, at det er gået op for mange virksomheder, at klimaproblemet ikke længere kan ignoreres”, siger Johan Kuylenstierna fra Sveriges klimapolitiske råd til Dagens Industri.

Flere rapportere udledning efter scope 3
Rapporten viser, at det er blevet mere almindeligt for virksomhederne at rapportere deres udledning efter scope 3, der dækker udledning over hele værdikæden. I 2011 var det således kun 15 procent af de 250 største udledere, der rapporterede det, mens andelen i 2017 var steget til 52 procent.

Johan Kuylenstierna siger til Dagens Industri, at det er vigtigt at erhvervslivet bliver endnu bedre til at inkludere scope 3 i sine klimaberegninger, hvis de skal mindske deres udledning til at niveau, der kræves for at nå klimamålene.

Det, der dog kan få virksomhederne til at holde lidt igen, er, at de er bange for at få negativ opmærksomhed, hvis de er helt åbne omkring deres udledning. Johan Kuylenstierne mener dog, at virksomheder, der er transparente, snarere bør fremhæves som forbilleder.

Læs også: Virksomheder forpligter sig på klimamål i hidtil uset tempo

”Når du begynder at opgøre din udledning efter scope 3 og fastsatte videnskabelige klimamål, så er spørgsmålet ofte blevet integreret på ledelses- og bestyrelsesniveau. Det kan have en positiv påvirkning på, hvordan hele firmaet arbejder med problemstillingerne”, siger Johan Kuylenstierna til Dagens Industri.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup