Afskibere vil have politisk fokus på grøn omstilling efter coronavirus

Flere af containerrederiernes største kunder opfordrer poltikerne til fortsat at have fokus på grøn omstilling efter coronakrisen. De understreger, at tiltagene, der blev fremsat efter sidste finanskrise, ikke skal gentages.

Coronakrisen har også store konsekvenser for den maritime industri, da der ikke ses den samme efterspørgsel på transport af varer..

16.04.2020

CSR.dk

En industrigruppe med deltagelse af virksomheder som Nestlé, Lego, Ikea og Volo gået sammen med henblik på at lægge pres på politikerne for at holde fast i fokusset på den grønne omstilling. 

Det er sket gennem et brev, som blandt andet er underskrevet af Nestlés administerende direktør, Mark Schneider, og er endvidere blevet offentliggjort i en række medier globalt. 

Læs også: Containerskibe skal sejle på bæredygtig brændselscelleteknologi

Aktørerne, der har underskrevet, argumenterer for at man skal kigge tilbage på følgerne af finanskrisen i 2008 og sikre, at samme initiativer ikke bliver efterlignet. Man skal derimod gå målrettet efter en klimaomstilling af samfundet. I følge dem, er det i stand til at skabe den vækst og de job, der er behov for. 

Corona stopper den grønne maritime omstilling
Derudover kommer brevet og opfordringen fra afskiberne på et tidspunkt, hvor den grønne omstilling er ved at få grobund i den maritime industri. Her er et af pejlemærkerne er at halvere branchens CO2-udledning inden 2050. 

Dog er coronakrisen på mange områder kommet på tværs. Rederierne taber ressourcer og mister vigtig omsætning, da der ikke er samme efterspørgsel på transport. Derfor har de globale rederier aflyst omkring 400 overfarter på større ruter, lyder det fra Sea-Intelligence. IMO har desuden udsat og aflyst flere møder, der skulle have været afholdt i foråret.

Læs også: Forsyningskæderne bliver kortere og grønnere på den anden side af krisen

Simon Bergulf, der er chef for regulatory affairs hos Mærsk, oplyser over for ShippingWatch, at coronavirussen ikke vil have indvirkning på selskabets bæredygtige planer. 

“Vores ambitioner og arbejde på klimaområdet er fortsat det samme. Det har Covid-19 udbruddet ikke ændret på. Mærsk skal fortsat have et CO2-neutralt skib på vandene inden 2030, og det arbejder vi målrettet efter”, siger han i en skriftlig kommentar til ShippingWatch.

I industrigruppen er der over 100 aktører, der foruden at indeholde erhvervsvirksomheder, også består af humanitære organisationer og europæiske politikere. 

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J