28.02.2019  |  Samfund

Aldi og Red Barnet indgår tæt samarbejde for at hjælpe udsatte børn i Danmark

Indhold fra partner Hvad er dette?

Nyt partnerskab sætter fokus på udsatte børn. Sammen vil Aldi og Red Barnet skabe langsigtede forandringer for børn, der lever i fattigdom.

Tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at på bare ét år er antallet af fattige børn i Danmark steget med 12.000, så der nu er 64.500 piger og drenge, der lever i fattigdom. Det svarer til det samlede indbyggertal i hele Randers.

Udviklingen betyder, at der mere end nogensinde er brug for et samarbejde, som det Aldi og Red Barnet nu har indgået.

”Vi har hver dag kontakt til rigtigt mange kunder, der handler dagligvarer i vores butikker. Den store kontaktflade, giver os nogle unikke muligheder, for at kunne gøre opmærksom på noget meget vigtig. Det vil vi gerne udnytte og tage et medansvar over for de børn og familier, der lever i fattigdom i dagens Danmark”, siger Finn Tang, der er Adm. direktør i Aldi.

Red Barnet og Aldi’s samarbejde vil fokusere på udsatte børn i Danmark. Tanken er, at de indsamlede midler skal bruges til at skabe gode oplevelser for de udsatte børn, og hjælpe dem med at blive en del af fællesskabet. De indsamlede penge kommer til at gå til Red Barnets familieoplevelsesklubber og ferielejre. Selvom partnerskabet fokuserer på børn i Danmark, vil Aldi også understøtte Red Barnets aktiviteter i forbindelse med landsindsamlingen og andre indsamlinger ved akut behov.

”I Red Barnet kæmper vi for, at lave langsigtede forandringer i børns liv. Vi vil være en forandringskraft for det barn, der lever i fattigdom, står uden for fællesskabet og føler sig mobbet og udstødt. Men det ved vi godt, at vi ikke kan gøre alene. Og derfor er et samarbejde som dette, vi nu starter op med Aldi, så vigtigt for os. For sammen er vi bare stærkere”, siger Thomas Reidar Andersen, der er konstitueret generalsekretær for Red Barnet.

Red Barnet har flere end 60 lokalforeninger fordelt over hele landet, hvor de dårligst stillede piger og drenge kan få gode oplevelser, Det drejer sig blandt andet om ferielejre, familieoplevelsesklubber og hjælp til at komme ind i stærke fællesskaber som f.eks. sportsklubber.

 ”Vi er rigtig glade for og spændte på det her samarbejde, fordi vi kan bidrage til at øge synligheden for Red Barnets arbejde og samtidig være med til at give nogle børn, der har brug for det, gode oplevelser de kan tage med sig videre i livet”, siger Finn Tang, Adm. direktør Aldi.

Mere fra ALDI Danmark

ALDI Danmark

https://www.aldi.dk

  • cr@aldi.dk
  • 88803500
  • Herstedeøstervej 27-29, 2620 Albertslund, Danmark

ALDI Nord er en af Europas største discountkæder med mere end 5000 supermarkeder i Spanien, Portugal, Frankrig, Belgien, Holland, Luxembourg, Polen, Danmark og Tyskland.ALDI har en stærk holdning til kvalitet og vi er bevidste omkring vores ansvar i forhold til leverandørkæden og ressourcer. Vi stiller derfor strenge krav til vores leverandører i forhold til dyrevelfærd og produktion af råvarer…

Se virksomhedsprofil  

  CSR.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere