Asics vil halvere CO2 i forsyningskæden

Det japanske sportsbrand Asics er klar med en ny bæredygtighedsrapport, der både opgør resultaterne for 2017 og udstikker kursen for de kommende år. Frem mod 2030 vil man bl.a. skære 55 procent af sit supply chain-relaterede CO2-udslip.

Sportsbrandet Asics har netop offentliggjort sin nyeste CSR-rapport, hvor man både gør status og udstikker nye mål..

18.06.2018

CSR.dk

Blandt højdepunkterne i rapporten fremhæver Asics selv en stribe CSR-relaterede fremskridt inden for både strategi, klima og transparens, samlet under to kategorier: Planet og People.

Som led i sin Planet-indsats har koncernen søsat globale pilotprogrammer omkring cirkulær økonomi, bl.a. til at indsamle og genbruge tøj, installeret solpaneler på et amerikansk distributionscenter og udviklet en metode til indfarvning af træningstøj, som bruger 50 procent mindre vand end normalt. Endelig har Asics via en række energieffektiviseringstiltag skåret 17,5 procent af sit samlede CO2-udslip i 2017.

På People-fronten har Asics for første gang offentliggjort en liste over leverandører i første led (tier 1), som et led i en strategi om at blive mere transparente og styrke medarbejderne i forsyningskæden. Derudover har selskabet, via sit partnerskab med den internationale arbejdstagerorganisation ILO, hjulpet en leverandør i Cambodia med at forbedre arbejdsforholdene på en fabrik.

Rapporten identificerer som nævnt også et par af Asics’ større målsætninger i forhold til klimaet og selskabets drift. Man vil således reducere sit overordnede CO2-udslip med 33 procent frem mod 2030, ligesom man vil skære 55 procent af udledningerne pr. fremstillet produkt i sin forsyningskæde sammenlignet med 2015.

Læs også: Bestseller: Danwatch-kritik er enkeltstående tilfælde

”I takt med at verden bliver stadig mere opmærksom på effekterne ved fysisk inaktivitet og psykisk sygdom, forstærker I Move Me Asics’ langsigtede forpligtelse i forhold til at støtte fysisk og følelsesmæssigt velbefindende. Den præsenterer også et friskt perspektiv på vores overordnede bæredygtighedsindstilling”, siger Chairman og CEO for ASICS Corporation, Motoi Oyama.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus