Byggebranchen vil være bæredygtig

Ni ud af ti fagfolk tror, at klimaløsninger og energirenovering skal være med til at drive byggeriet i en positiv retning, viser ny rundspørge.

Bygherren er i stigende grad opmærksom på det aftryk, som byggeri har på råstof- og materialeressourcerne og på klimapåvirkningerne fra energiproduktion, mener Henrik Bang, direktør for Bygherreforeningen og medlem af nomineringskomitéen for Byggeriets Klimapriser..

23.02.2016

CSR.dk

Brancheforeningen Danske Byggecentre har foretaget en rundspørge blandt cirka 350 fagfolk i byggebranchen. Og resultaterne er godt nyt for klimaet.

Mens syv ud af ti fagfolk forventer, at der de kommende år kommer øget fokus på klimaløsninger og energirenoveringer inden for byggeriet, tror hele ni ud af ti af de adspurgte på, at klimaløsninger og energirenovering skal være med til at drive byggeriet i en positiv retning, skriver Dagens Byggeri.

”Bygherren er i stigende grad opmærksom på det aftryk, som byggeri har på råstof- og materialeressourcerne og på klimapåvirkningerne fra energiproduktion. Bæredygtigt byggeri, innovative klimaløsninger og energirenoveringer er med til at skabe vækst og arbejdspladser og kan samtidig understøtte en grøn udvikling for bygningsejerne”, siger direktør for Bygherreforeningen, Henrik Bang, til DB.

Populær klimapris
Det bæredygtige fokus viser sig også andre steder i branchen. Blandt andet når Danske Byggecentre uddeler byggeriets tre klimapriser i forbindelse med Byggeri ’16. I alt har prisen 17 nominerede og i år har der været ekstraordinært mange ansøgninger og indstillinger.

De mange relevante og kvalificerede ansøgninger til prisen, er for Palle Thomsen, adm. direktør for Brancheforeningen Danske Byggecentre, et tegn på, at branchens virksomheder i højere grad satser på grønne og innovative løsninger.

Læs også: Byggeriet har fået en grøn start på 2016

”Rekordmange firmaer har ansøgt om at blive nomineret, og niveauet har været højt, så noget tyder på, at flere i byggeriet satser på innovation inden for klima, energi og miljø”, siger Palle Thomsen til Dagens Byggeri og fortsætter:

”Bæredygtighed og grøn innovation bliver i hvert fald et af de helt store temaer ved Byggeri ’16, som kommer til at byde på flere nyskabende løsninger og materialer end nogensinde før”, understreger direktøren over for Dagens byggeri.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

13.03.2025CSR.dk

Ny opgørelse: 36 virksomheder ansvarlig for over halvdelen af globale udledninger

12.03.2025Dansk Retursystem

Sponseret

Pantsystemet er effektivt som aldrig før: 99,7 procent genanvendes i lukket kredsløb

12.03.2025CSR.dk

Nye bæredygtighedscertifikater skal fremme den grønne turisme

12.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vance Kitira har skiftet til solenergi

11.03.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

10.03.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vestforbrænding og Copenhagen Infrastructure Partners indgår partnerskab om CO2-fangstprojekt

07.03.2025CSR.dk

Ny Alliance for produktlevetid for elektronik på vej

07.03.2025DEN DANSKE NATURFOND

Sponseret

Sådan sætter tøjbrand positive aftryk med Naturfonden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
ESG Implementation Partner
Webinar
Danmarks første CSRD-rapport

Tryg Forsikring var de første i Danmark til at udgive en CSRD-rapport. Nu deler Louise Rosenmeier, Senior ESG Manager i Tryg, ud af deres vigtigste erfaringer – både de gode og de svære.

Dato

06.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

10.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CEMAsys
Webinar
WEBINAR: How the EU Omnibus affects Corporate Sustainability Reporting

Join Konstantin, our CSRD expert and product specialist, as he unpacks the latest regulatory updates and explains why ESG reporting remains crucial despite the adjustments. Learn what’s changing, what stays the same, and how to stay ahead in the evolving compliance landscape. The session includes a Q&A, giving you the opportunity to ask your most pressing questions directly to Konstantin.

Dato

10.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden samt betingelserne i Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409, og hvad det vil sige at være certificeret efter ISO 45001 standarden samt Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Copenhagen Marriott Hotel

Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 Aarhus

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

18.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus