Byggeriets klimapriser er uddelt

Åbningsdagen på messen Byggeri ’18 i går, tirsdag d. 13. marts, bød bl.a. på uddelingen af Byggeriets Klimapriser. Tre forskellige virksomheder blev hædret for løsninger med bæredygtighed for øje, og så blev der og uddelt en særpris for arbejdsmiljø.

Vinderne på scenen ved gårsdagens prisuddeling. Her er det adm. direktør for H+H Nordic, Jacob Lypart, der takker for arbejdsmiljøprisen. Foto: Ole Sejrup Jensen/Danske Byggecentre.

14.03.2018

CSR.dk

”Der er stor bevågenhed på bæredygtighed i byggebranchen, og det er noget vi er rigtig glade for. Der er brug for endnu mere spot på de miljøvenlige løsninger i vores industri, og vi kan mærke, at de danske virksomheder har sat fart på innovationen inden for grønne og bæredygtige byggevarer, løsninger og miljøstrategier.”

Sådan sagde adm. direktør i brancheforeningen Danske Byggecentre, Palle Thomsen, da han bød velkommen til uddelingen af Byggeriets Klimapriser 2018, som blev afviklet i går, tirsdag d. 13. marts, på åbningsdagen af messen Byggeri ’18 i Fredericia.

Nomineringskomitéen

Nomineringskomitéen for Byggeriets Klimapriser består af repræsentanter fra samtlige af byggeriets parter.

  • Dansk Byggeri, direktør Lars Storr-Hansen
  • SMVdanmark – det nye Håndværksråd, adm. direktør Ane Buch
  • Bygherreforeningen, direktør Henrik L. Bang
  • Akademisk Arkitektforening, konstitueret direktør Annette Blegvad
  • Danske Arkitektvirksomheder, direktør Lene Espersen
  • Konstruktørforeningen, sekretariatsleder Kim Benzon Knudsen
  • F.R.I, direktør Henrik Garver
  • Grundejernes Investeringsfond, udviklingschef Søren Meyer
  • Dansk Indeklima Mærkning, Thomas Witterseh
  • PEFC, generalsekretær Morten Thorøe
  • SBI - Statens Byggeforskningsinstitut, direktør Thorkild Ærø
  • DI Byg, branchedirektør Elly Kjems Hove
  • Danske Byggecentre, adm. direktør Palle Thomsen

Sammen med formand for Markedsmodningsfonden og næstformand i Realdania, Carsten With Thygesen, satte han dermed rammen for de tre priser (klima, energi og miljø) og behovet for at fremhæve de firmaer, der arbejder på at gøre en positiv forskel for deres omgivelser.

Læs også: Cirkulært byggeri involverer hele forsyningskæden

”Byggebranchen og drift af færdige bygninger fylder rigtig meget i klimaregnskabet. Eksempelvis tegner de to områder sig for 40 procent af energiforbruget globalt, og her kan man se, hvordan den voksende klimabevidsthed er med til at sætte fokus på bygningers ressourceforbrug. Det gælder også på materialefronten, hvor upcycling vinder frem som tendens og værktøj til at løse verdens affaldsproblem”, sagde Carsten With Thygesen.

På den baggrund gik Fredericia Kommunes borgmester, Jacob Bjerregaard, på scenen og annoncerede vinderne af de tre klimapriser, samt den nyindstiftede særpris dedikeret til arbejdsmiljø.

  • Klimaprisen gik til virksomheden Kronospan, som har fremstillet et undergulv til gulvvarme, der som det eneste i Skandinavien har opnået Svanemærket primært pga. at de anvendte råvarer er CO2-neutrale. Derudover har virksomheden lagt vægt på cirkulær økonomi i produktionen, hvor mindst 70 procent af råvarerne er genanvendt træffald, mens de resterende 30 procent er bæredygtigt FSC- og PEFC-certificeret træ fra danske skove.
  • Energiprisen blev givet til firmaet Wood Step for to trappeløsninger i 100 procent PEFC-certificeret træ, der reducerer problemer med kuldebroer og træk.
  • Miljøprisen gik til Komproment, der har iværksat en miljøstrategi, der indebærer at virksomhedens facadeprodukter bliver designet med udgangspunkt i adskillelse og genanvendelse, ligesom man arbejder med dokumenteret bæredygtighed via Cradle to Cradle-certificeringer. Med facaderne leveres således en “sort boks” med materialeoplysninger, som gør at materialerne kan genanvendes på den rigtige måde og dermed indgå i det cirkulære byggeri.
  • Særprisen for arbejdsmiljø blev tildelt H+H Danmark for deres ERGO montagelift, der ”på innovativ vis kombinerer øget konkurrenceevne med forbedret arbejdsmiljø”, som det hedder i betænkningen.

Bag Byggeriets Klimapriser står Brancheforeningen Danske Byggecentre, som med de tre hæderspriser og særprisen ønsker at sætte fokus på og fremme udviklingen af byggevarer med bedre energi- og miljømæssige egenskaber, samt fremhæve virksomheder, der har iværksat en klima-, energi- og/eller miljøstrategi.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S