CSR mangler fodfæste i danske virksomheder

Ny stikprøve viser, at størstedelen af danske virksomheder oplever, at CSR skaber positive resultater. Alligevel er der stadig mange virksomheder, der ikke integrerer CSR i forretningen. Den internationale CSR-ekspert Wayne Visser taler om det emne på CSR-eventen Who Cares Wins 16. april i København.

27.03.2013

CSR.dk

”For at virksomheder kan innovere og derved få mest mulig værdi ud af CSR, er det en forudsætning, at ansvaret er forankret i direktionen”. Det mener CSR-ekspert, Wayne Visser..

Næsten tre ud af fire virksomheder oplever, at CSR skaber positive resultater for virksomheden. Det viser en ny stikprøve-undersøgelse, der er foretaget blandt 841 mellemstore og store danske virksomheder for bevægelsen Who Cares Wins.

Læs også: Nedtælling til forårets store CSR-event

Samme undersøgelse viser, at kun en sjettedel af danske virksomheder placerer ansvaret for CSR i direktionen. Lidt flere placerer ansvaret i miljø-, produktion- og kvalitetsafdelingen, mens en tredjedel placerer ansvaret i HR. Wayne Visser, ophavsmand til den internationalt anerkendte teori om CSR 2.0 og underviser på University of Cambridge, påpeger, at mange virksomheder dermed går glip af potentialet i CSR, når ansvaret ikke er forankret i direktionen:

”For at virksomheder kan innovere og derved få mest mulig værdi ud af CSR, er det en forudsætning, at ansvaret er forankret i direktionen, der sætter ambitiøse og inspirerende mål om for eksempel nulspild, vedvarende energi eller total fairtrade. Ellers kan indsatsen ikke motivere hele organisationen. Er ansvaret placeret i HR- eller miljøafdelingen, er der risiko for, at det bare bliver et ’add-on’ eller strategisk værktøj, der for så vidt er uafhængigt af forretningens kerne. Samtidig er det min oplevelse, at de virksomheder, som ikke har CSR forankret i direktionen, betragter CSR som en velgørenheds- eller marketingsudgift i stedet for noget, der skaber direkte værdi for hele organisationen,” forklarer Wayne Visser.

Om Undersøgelsen

  • Stikprøven er gennemført af Analyse Danmark i januar måned som CATI-undersøgelse med udgangspunkt i en stikprøve bestående af 841 mellemstore og store danske virksomheder.
     
  • Der er gennemført i alt 205 interviews blandt ansvarlige for CSR i mellemstore og store danske virksomheder.
     
  • Undersøgelsen er fortaget af Analyse Danmark på vegne af CSR-konferencen Who Cares Wins.

CSR 2.0: En langsigtet investering
Erhvervsfolk, politikere og forskere har i mange år betragtet strategisk CSR som det ypperste, man kan opnå inden for CSR. Men ifølge Wayne Visser bør virksomheder ikke blot anvende CSR som et strategisk værktøj i miljø- eller HR-afdelingen, men bør gå skridtet videre. Ifølge Wayne Visser er tiden moden til, at også danske virksomheder arbejder med CSR på en måde, han betegner som CSR 2.0:

Læs også: 5 hurtige til key note speaker på Who Cares Wins 2013

”Udgangspunktet for CSR 2.0 er, at man ikke kan have succes i et samfund, der fejler. Virksomheder kan derfor skabe konkurrencefordele ved at anvende forretningen til at håndtere årsagerne til samfundets fiasko gennem en forretningsmodel, hvor ansvarlighed og bæredygtighed er det bærende element i stedet for ’blot’ et strategisk værktøj. I den forstand bliver CSR en transformerende kraft i samfundet, der fungerer som mere end blot filantropi eller promovering. Virksomheder skal anse CSR som en mellemlang eller langsigtet investering, men det er fremtiden inden for CSR, fordi jeg kan se, at virksomheder, der har taget dette skridt har succes,” forklarer Wayne Visser.

På konferencen Who Cares Wins kan virksomheder få mere viden om, hvordan man implementerer CSR 2.0 og får det optimale ud af socialt og bæredygtigt arbejde. Blandt talerne til konferencen er CSR-guruen Wayne Visser, kvinden bag et af verdens første fairtrade brands Josephine Fairley (UK), årets amerikanske reklamekvinde Cindy Gallop (USA) og Nobelprismodtageren og manden bag den økonomiske teori ”sustainomics” Mohan Munasinghe (Sri Lanka). Who Cares Wins afholdes 16. april på Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers.

Se mere på www.whocareswins.dk.

Følg konferencen live her.

Læs mere om Wayne Visser og CSR 2.0 her samt blogindlægget "Kan vi hæve CSR forbandelserne?".

-KK

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

02.04.2025CSR.dk

Hvad vi kan lære af de Jyske erfaringer med omstillingen af forsyningskæden

02.04.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Magt, Interessevaretagelse og Lobbyisme

01.04.2025CSR.dk

Velux satser stort på den cirkulære model

01.04.2025CSR.dk

Trump med ultimatum til Europa: Drop diversitetsarbejdet

31.03.2025CSR.dk

Milliarddyr klimasikringsplan møder skepsis fra eksperter

31.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Talent Management Accelerator

28.03.2025CSR.dk

Regionerne er foran i tidsplanen for den grønne omstilling

28.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Sustainable Finance and ESG Integration

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online