Danica Pension fremhæves for arbejde med natur og klima

Naturkrisen er muligvis større end klimakrisen, men det afspejler sig ikke i de investeringer pensionsselskaberne foretager for danskernes pensionskroner. Enkelte virksomheder er dog ved at vågne op, og det glæder generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.

Skovrydning til fordel for dyrkelse af for eksempel soya er en af de store syndere i naturkrisen.

11.03.2022

CSR.dk

Biodiversitetskrisen kan potentielt være større end klimakrisen, vurderer eksperter og FN. Sådan skriver Børsen Bæredygtig.

Alligevel er det, ifølge en ny rapport udgivet af WWF, ikke et område, som pensionsselskaberne ikke tilgodeser i tilstrækkelig høj grad, når de prioriterer deres investeringer. Bo Øksnebjerg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden kalder det et “kæmpe problem”, da naturen og klimaet hænger uløseligt sammen. Han hentyder særligt til investeringer i virksomheder, der er medvirkende til afskovning, der er en af de store syndere i naturkrisen.

Emnet begynder dog at røre på sig hos enkelte pensionsselskaber. Særligt Danica Pension udmærker sig ved at arbejde systematisk med naturen, hvor man er parat til at ekskludere selskaber, der ikke tager ansvar for biodiversitet. I 2021 sagde selskabet eksempelvis farvel til tre brasilianske fødevareselskaber, da virksomhederne var afhængige af store mængder soja, som bidrager til afskovning med tab af biodiversitet til følge.

Læs også: Ny WWF-rapport: Brug for et grønt sprint i pensionssektoren

“Virksomheder skal tage et langt større ansvar for, hvordan de kan nedbringe deres negative påvirkning på biodiversiteten. De skal være med til at bevare og genoprette økosystemerne som at bruge færre ressourcer med cirkulære principper, være med til at genskabe og beskytte vandområder og skove,” siger Danica Pensions chef-esg-specialist Mads Steinmüller.

Bo Øksnebjerg er begejstret for Danicas strategi, og han udtaler at "det er første gang, jeg har hørt, at nogen vil behandle det (naturkrisen red.) i deres aktive ejerskab på lige fod med klima."

Læs også: De danske pensionsselskaber investerer fortsat store summer i sort energi

Pensiondanmark har ligeledes meldt ud, at de kommer til at arbejde mere systematisk med biodiversitet. Sidste år gik pensionskassen med i initiativet Finance for Biodiversity Pledge, som 84 finansielle institutioner verden over har tilsluttet sig for at bevare natur og arter. Pensionskassen afventer dog FN’s biodiversitetskonference til maj, hvor der ventes at blive vedtaget globale mål for at mindske naturkrisen.

“Vi håber, vi får en slags biodiversitetens Paris-aftale. Så vi har et godt udgangspunkt for at gå i dialog med selskaber om, hvordan de vil leve op til verdensmålene og de krav, som verdenssamfundet helt rimeligt venter af ansvarlige virksomheder, der lever af naturressourcer. Hvis man ikke er parat til det, kan der være en hård linje for, hvem vi vil investere i,” siger Pensiondanmarks esg-chef Jan Kæraa Ramussen.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus