Danske forskere går ind i kampen mod e-affald

Elektronisk affald er en af verdens største klimasyndere. Og problemet bliver fodret af smid-væk-kulturen, hvor genanvendelse ikke svarer sig – hverken økonomisk eller miljømæssigt. Det vil danske forskere nu gøre op med.

Ifølge de amerikanske miljømyndigheder bliver over 130 millioner apparater smidt på lossepladsen alene i USA, og herunder bliver eksempelvis kun 11 procent af mobiltelefonerne genbrugt. Danske forskere er derfor begyndt på et projekt, der skal gøre genanvendelse af elektroniske produkter mere fordelagtig. Arkivfoto..

27.07.2018

CSR.dk

Stationære computere, forældede telefoner, fjernsyn og andre udtjente gadgets– hvert år bliver 50 millioner tons elektronisk affald smidt til skrot. Det svarer til 5000 Eiffeltårne. Herefter bliver skraldret brændt af i fattige udviklingslande til stor skade for miljøet.

”Eksempelvis bliver dele af computere og mobiltelefoner måske brændt over store åbne bål for at udvinde de salgbare metaller, og de plastik- og metaldampe mv., der dannes, kan både være stærkt giftige og føre til langvarig forurening af miljøet”, siger Keshav Parajuly, der er Ph.D og ansat ved Livscykluscenteret på Syddansk Universitet, til altomdata.dk.

Dertil kommer produktionen af de elektroniske produkter, der kræver mange naturressourcer og metaller, men som hurtigt bliver udskiftet af forbrugeren til fordel for nyere og mere avanceret teknologi.

Men nu stikker danske forskere hovederne sammen i forsøg på at finde en klimadygtig løsning. I fællesskab vil Keshav Parajuly og de andre udvikle en model for effektiv genbrug og genanvendelse af e-skrot. Under navnet ”E-circle” vil de etablere en platform, hvor alle virksomheder og private kan få hjælp, inspiration og vejledning i, hvordan man bliver bedre til at genanvende elektroniske produkter.

Læs også: Det ved vi om Danmark og affaldet

Også e-producenter skal være en del af E-circle netværket, der er tænkt som en tovejs informationsstrøm. Her er ideen, at de skal bidrage med konstruktionstegninger og data over deres produkters materiale- og komponentsammensætning, således at de genbrugsfirmaer, der er ansvarlig for kasserede e-produkter, kan få en større indsigt.

”Dermed kan firmaerne danne sig et skøn over, hvilke dele i et produkt, der har økonomisk værdi, og hvordan de bedst skiller produktet ad og udvinder de genanvendelige dele og materialer”, forklarer Keshav Parajuly til altomdata.dk.

Billigere at smide væk
Men den cirkulære økonomi står over for et kæmpe problem, for lige nu går de økonomiske og miljømæssige interesser ikke hånd i hånd.

Tager man eksempelvis mobiltelefonen, så ligger den gennemsnitlige levetid på 18 måneder, før den bliver udskiftet. Det er nemlig ofte billigere at smide væk end at få repareret på et serviceværksted. Og det er en tendens, der afspejler sig i forbrugskulturen af alle elektroniske apparater.

Læs også: Har affald en fremtid?

Samtidig bliver kun 11 procent af de fremstillede telefoner genbrugt. Det skyldes, at de økonomiske og miljømæssige omkostninger ved at genanvende tit er højere sammenlignet med forbrænding.
E-circle-platformen håber at kunne gøre op med dette og skabe en større informationsudvikling.

”Måske kan platformen ligefrem give politikerne inspiration til at lave en tidsvarende lovgivning, ligesom den almindelige forbruger her kan hente sig gode råd om e-affald”, siger Keshav Parajuly.

Og lykkes det, vil det have en mærkbar og nødvendig effekt på klimaet.
 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S