Danske forskere går ind i kampen mod e-affald

Elektronisk affald er en af verdens største klimasyndere. Og problemet bliver fodret af smid-væk-kulturen, hvor genanvendelse ikke svarer sig – hverken økonomisk eller miljømæssigt. Det vil danske forskere nu gøre op med.

Ifølge de amerikanske miljømyndigheder bliver over 130 millioner apparater smidt på lossepladsen alene i USA, og herunder bliver eksempelvis kun 11 procent af mobiltelefonerne genbrugt. Danske forskere er derfor begyndt på et projekt, der skal gøre genanvendelse af elektroniske produkter mere fordelagtig. Arkivfoto..

27.07.2018

CSR.dk

Stationære computere, forældede telefoner, fjernsyn og andre udtjente gadgets– hvert år bliver 50 millioner tons elektronisk affald smidt til skrot. Det svarer til 5000 Eiffeltårne. Herefter bliver skraldret brændt af i fattige udviklingslande til stor skade for miljøet.

”Eksempelvis bliver dele af computere og mobiltelefoner måske brændt over store åbne bål for at udvinde de salgbare metaller, og de plastik- og metaldampe mv., der dannes, kan både være stærkt giftige og føre til langvarig forurening af miljøet”, siger Keshav Parajuly, der er Ph.D og ansat ved Livscykluscenteret på Syddansk Universitet, til altomdata.dk.

Dertil kommer produktionen af de elektroniske produkter, der kræver mange naturressourcer og metaller, men som hurtigt bliver udskiftet af forbrugeren til fordel for nyere og mere avanceret teknologi.

Men nu stikker danske forskere hovederne sammen i forsøg på at finde en klimadygtig løsning. I fællesskab vil Keshav Parajuly og de andre udvikle en model for effektiv genbrug og genanvendelse af e-skrot. Under navnet ”E-circle” vil de etablere en platform, hvor alle virksomheder og private kan få hjælp, inspiration og vejledning i, hvordan man bliver bedre til at genanvende elektroniske produkter.

Læs også: Det ved vi om Danmark og affaldet

Også e-producenter skal være en del af E-circle netværket, der er tænkt som en tovejs informationsstrøm. Her er ideen, at de skal bidrage med konstruktionstegninger og data over deres produkters materiale- og komponentsammensætning, således at de genbrugsfirmaer, der er ansvarlig for kasserede e-produkter, kan få en større indsigt.

”Dermed kan firmaerne danne sig et skøn over, hvilke dele i et produkt, der har økonomisk værdi, og hvordan de bedst skiller produktet ad og udvinder de genanvendelige dele og materialer”, forklarer Keshav Parajuly til altomdata.dk.

Billigere at smide væk
Men den cirkulære økonomi står over for et kæmpe problem, for lige nu går de økonomiske og miljømæssige interesser ikke hånd i hånd.

Tager man eksempelvis mobiltelefonen, så ligger den gennemsnitlige levetid på 18 måneder, før den bliver udskiftet. Det er nemlig ofte billigere at smide væk end at få repareret på et serviceværksted. Og det er en tendens, der afspejler sig i forbrugskulturen af alle elektroniske apparater.

Læs også: Har affald en fremtid?

Samtidig bliver kun 11 procent af de fremstillede telefoner genbrugt. Det skyldes, at de økonomiske og miljømæssige omkostninger ved at genanvende tit er højere sammenlignet med forbrænding.
E-circle-platformen håber at kunne gøre op med dette og skabe en større informationsudvikling.

”Måske kan platformen ligefrem give politikerne inspiration til at lave en tidsvarende lovgivning, ligesom den almindelige forbruger her kan hente sig gode råd om e-affald”, siger Keshav Parajuly.

Og lykkes det, vil det have en mærkbar og nødvendig effekt på klimaet.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København