Danske virksomheder mangler fokus på indtjening i miljøarbejde

De fleste danske virksomheder ser udelukkende miljøledelse som et middel til at reducere udgifter og mindske klimabelastningen, mens de glemmer indtjeningsmulighederne, viser en ny undersøgelse.

Strategisk miljøledelse rummer gode indtjeningsmuligheder, men det fokuserer danske virksomheder alt for lidt på, viser undersøgelse. Foto: flickr/Moyan Brenn.

28.11.2016

CSR.dk

Miljøledelse handler ikke kun om at begrænse udgifterne, det kan også give flere penge i kassen, hvis man som virksomhed udnytter mulighederne optimalt. Det er der imidlertid alt for få danske selskaber, der gør. Det er konklusionen i en undersøgelse foretaget af Aalborg Universitet i samarbejde med Dansk Standard og Miljøstyrelsen.

Læs også: Nye standarder for miljøledelse på vej

Næsten 300 virksomheder har deltaget i undersøgelsen, som viser, at langt størstedelen af de danske virksomheder, der arbejder med miljøledelse, har fokus på at reducere udgifter, frem for at se miljøledelse som noget, der kan være med til at øge deres indtægter.

”Det er overraskende, at der er så få organisationer, der arbejder strategisk med miljøledelse. Fokus er på røg, støj og møg, som det altid har været. Virksomhederne ser ud til at hænge fast i en traditionel tilgang til miljøledelse og gøre som de plejer. De har slet ikke fået øjnene op for den værdi, det kan give at ændre fokus fra produktion, proces og forbrug til fokus på design og produktudvikling”, siger lektor på Aalborg Universitet, Mette Mosgaard.

Hun peger på muligheden for at tage eksempelvis ecodesign- og livscyklus-tankegangen med ind i produktudviklingen og den strategiske planlægning, sådan som bl.a. miljøledelsestandarden ISO 14001 lægger op til.

Nye, cirkulære veje
Når det ikke sker i højere grad end det er tilfældet, så skyldes det ifølge Mette Mosgaard at det halter med forståelsen af miljøarbejde i virksomhederne. Undersøgelsen viser således, at de mindre muligheder efterhånden er udtømt og at man i erhvervslivet derfor skal til gå andre veje, hvis de ønsker at rykke sig miljømæssigt.

”Det er interessant, at man ikke har skiftet strategi fra ’at spare’ til ’at tjene’, når nu der ikke er flere lavthængende frugter i form af besparelser. Men vi kan bare konstatere, at virksomhederne ikke har rykket sig særligt meget i deres miljøarbejde de sidste 15 år”, siger hun.

Om miljøledelsesstandarden ISO 14001

ISO 14001 bruges i dag af virksomheder og organisationer i alle størrelser og inden for alle brancher og sektorer som et ledelsesværktøj til at håndtere miljøpåvirkninger, reducere ressourceforbruget og give ledelsen overblik over virksomhedens miljøperformance.

En ny version af standarden udkom sidste år, og den byder på mange væsentlige ændringer, som bl.a. øget fokus på ledelsens rolle og flere krav til miljøkommunikation. Samtidigt lægger den nye ISO 14001:2015 op til, at man skal tænke mere produktorienteret.

Læs mere hos ISO og hos Dansk Standard, der tilbyder rådgivning og kurser på området, og blandt andet er med til at sikre dansk indflydelse på det europæiske og internationale standardiseringsarbejde for miljøledelse. 

Som et konkret eksempel på et område, hvor virksomhederne med fordel kan sætte ind, peger undersøgelsen på, at særligt virksomheder, der arbejder med cirkulær økonomi, oplever økonomiske fordele ved at arbejde med miljøledelse.

Læs også: Ny undersøgelse: medarbejdere siger op på grund af dårlig ledelse

Derudover viser undersøgelsen også, at miljø blevet vigtigere for halvdelen af virksomhederne i løbet af de sidste fem år, og næsten 80 procent mener, at miljøledelse er en del af virksomhedens kultur. Endelig har et lille mindretal af virksomhederne grebet miljøledelse strategisk an, og på baggrund af interviews med disse frontløbere er forskerne nået frem til nogle eksempler, som andre virksomheder har mulighed for at lære af.

Undersøgelsen vil blive offentliggjort inden jul.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online