Der skal bygges grønt for samfundet

Beton designet til adskillelse, inkluderende boliger og multifunktionelle byggerier med fisk i installationerne. Årets Building Green bød som vanligt på en lang række bud på det at bygge grønt.

Building Green 2017 trak over 8.000 besøgende i Forum. Foto: Anders Kampmann.

16.11.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Finske Peikko fremviste deres bud på en løsning til nem adskillelse af betonelementer, således at de kan genbruges uden værditab. Foto: Anders Kampmann.

Finske Peikko, der har været til stede på det danske marked siden 2006, fremviste et konkret bud på et af byggeriet buzzing topics, cirkulært byggeri, i form af en løsning til konceptet design for disassembly. I dette tilfælde drejede det sig om betonelementer, der bliver boltet sammen i stedet for støbt, hvilket gør det muligt at skille dem ad og genbruge dem mere eller mindre uden tab af værdi, i modsætning til når de nedbrydes og fyldes i vejene.

”Vi nødt til at få den cirkulære tankegang ind i byggeriet og inddrage principper som upscaling, design to disassembly og material passport i arbejdet. Sammen med et værktøj som VDC (Virtual Design and Construction, red.), kan det give både en mere fleksibel og hurtigere byggeproces, samtidig med at det selvsagt kan spare en masse ressourcer”, som arkitekt fra 3XN og ekspert i netop cirkulært byggeri, Kasper Guldager, tidligere har sagt til CSR.dk.

Danske Komproment, der laver tag og facader, arbejder med en version af det materialepas, Kasper Guldager omtaler. Nærmere bestemt vil man inden længe printe materialeinformationerne direkte på en genbrugsaluminiumsplade, der skal monteres på selve elementerne, hvilket ifølge medejer og eksportdirektør, Niels Heidtmann, givet meget bedre mening end kun at have disse data online.

”Vi spurgte os selv om, hvorfor de informationer, folk har brug for, ikke er tilgængelige 'on-site'. Man kan sige, at det er vores forsøg på at lave en version af Jelling-stenene. De står der, de er tilgængelige, og vi kan læse direkte på dem”, siger han til Dagens Byggeri.

Hovedscenen på Building Green lagde gulv til en lang række oplæg og debatter. Foto: Anders Kampmann.

Priser til arkitekter og maling
Førnævnte Kasper Guldager løb med Det Bæredygtige Element – Personprisen sammen med Anders Lendager fra Lendager Group. Det Bæredygtige Element er på Building Green blevet uddelt til de grønneste produkter siden 2014, mens Personprisen kom til sidste år.

”Anders Lendager og Kasper Guldager har kæmpet utrætteligt for at sætte det bæredygtige byggeri på dagsordenen. De har hver deres tilgang til emnet, men formår begge at inspirere og motivere branchen til at sætte nye standarder for bæredygtigt byggeri. I juryen var vi ikke i tvivl om, at de skulle have Personprisen”, sagde formand for juryen, Signe Kongebro, der er partner i Henning Larsen og stifter af tegnestuens bæredygtighedsafdeling, ifølge Dagens Byggeri.

Produktprisen gik til virksomheden Kalk for deres nye facade- og vægmaling REN. Malingen er helt fri for problematiske stoffer som biocider, MI, flygtige organiske forbindelser, tungmetaller, blødgørere, toksiske komponenter etc., ligesom den bidrager til et bedre indeklima.

Fisk i køletankene
På hovedscenen i Forum var den tyske arkitekt Wolfgang Frey et af de store navne. Han og hans tegnestue Frey Architekten (grundlagt af Wolfgang Freys far Friedrich i 1959) har beskæftiget sig med bæredygtighed i årtier, bl.a. med brug af solpaneler siden 1972. På Building Green adresserede han det overordnede mål med alle de løsninger, messen præsenterede.

Wolfgang Frey fortalte om de mange bæredygtige tanker, man gør sig i hans tegnestue, med Smart Green Tower som det største eksempel. Foto: Anders Kampmann.

”Vi skal bygge grønt for samfundets og menneskernes skyld. Vi skal selv være i centrum. Vi skal inkludere alle i vores boligtyper, fx via ny teknologi som stemmestyring, der kan lade handicappede bo side om side eller endda sammen med andre i ’normale’ boliger. Og vores bygninger skal bære multifunktionelle”, sagde han.

Som eksempel på dette pegede han på sit eget projekt Smart Green Tower, som man har designet til hjembyen Freiburg. Bygningen skal være energipositiv, hvilket vil sige at den genererer mere energi end den bruger gennem en kombination af effektive solpaneler og et ekstremt lavt strømforbrug. Derudover skal alle installationer udnyttes til det fulde med flere funktioner.

”Eksempelvis kan man forestille sig at der kan leve fisk i køleanlæggets vandtanke, som dels kan være en kilde til fødevarer for beboerne, samtidig med at fiskenes ekskrementer kan bruges som gødning i bygningens taghave”, sagde Wolfgang Frey.

Læs også: Byggeriet skal med i den grønne omstilling

Succesen i København har i øvrigt fået arrangørerne bag Building Green til for første gang at bevæge sig uden for Danmarks grænser, når man om et lille års tid, d. 17. og 18. oktober 2018, vil afvikle en udgave af messen i Oslo. Den næste Building Green på dansk jord bliver i Aarhus d. 18. og 19. april.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)