DSV påtager sig videnskabelige mål

Transportkoncernen DSV Panalpina vil forpligte sig til en stribe specifikke Science Based Targets, i tråd med anbefalingerne om at begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader. Målene vil også være gode for bundlinjen, lyder det.

DSV Panalpina er til stede i 90 lande verden over og har en stor indvirkning på lokalmiljøer. Ved hjælp at videnskabeligt baserede mål vil fremover løfte sin indsats for at begrænse sit CO2-udslip. Foto: DSV.

12.11.2019

CSR.dk

Som en global transport- og logistikvirksomhed påvirker DSV Panalpina lokalmiljøer over hele verden, og det medfører et stort ansvar. Det siger koncernens topchef, Jens Bjørn Andersen, om årsagen til, at selskabet nu vil påtage sig en stribe specifikke Science Based Targets, der ligger i tråd med videnskabens anbefalinger om at begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader.

Læs også: Partnerskaber skal sætte gang i CO2-reduktioner

”Ved at forpligte os til Science Based Targets, vil DSV Panalpina have en ambitiøs og klar retning for håndteringen af udledninger. Det er en understregning af, at vi vil lede vejen i vores industri. At fejle er ikke en mulighed”, fortsætter han.

Målene, der vil blive offentliggjort i starten af 2020, vil specificere hvor meget og hvor hurtigt, DSV Panalpina har brug for at reducere sine udledninger. Målene vil fremover tjene som basis for virksomhedens bæredygtighedsindsats, både når det gælder de direkte emissioner (scope 1 og 2) og de indirekte i scope 3, der også omfatter underleverandørers transport.

Generelt handler det om at gøre reduktionsindsatsen konkret og bevæge sig videre end gode intentioner, forklarer CSR-chef Jesper Petersen.

”Denne målsætning skaber noget videnskabeligt, vi kan måle vores fremskridt op imod. Når vores mål er sat og godkendt, skal alle virksomheder og ansatte i gruppen bidrage til at opnå dem. Vi er nødt til at begynde at arbejde på nye måder og tænke innovativt i vores samarbejde med vores forretningspartnere”, siger han.

Bygger videre på tidligere initiativ
Med udledninger i scope 3 som en del af målsætningen, vil DSV Panalpina også hjælpe sine leverandører og partnere med at reducere deres emissioner, og på den måde gøre det til en ’win-win for begge parter’, som det hedder. Det vil også være godt for bundlinjen, påpeger selskabet.

”Vi kan skabe omkostningseffektiviseringer ved at reducere energiudgifterne”, siger bæredygtighedschef Lindsay Zingg.

Panalpina lancerede og fik godkendt sine videnskabeligt baserede mål allerede i 2015, som nogle af de første i branchen, og det er det initiativ, den samlede koncern nu bygger videre på, med mål, der reflekterer koncernens størrelse. Et nyt bæredygtighedsteam med otte ansatte fra begge organisationer skal håndtere arbejdet.

”Vi kombinerer virkelig det bedste fra to verdener med vores nye bæredygtighedsorganisation. Vi fortsætter initiativer fra begge virksomheder, og vi har et godt hold på plads, der kan håndtere alle de initiativer, der skal være med til at få DSV Panalpina til at nå målene”, siger Lindsay Zingg.

Læs også: Videnskab hjælper Maersk og Arla på klimafronten

Efter sammenlægningen med Panalpina tidligere i år tæller DSV-koncernen nu over 60.000 medarbejdere i 90 lande. Hovedkvarteret er stadig i Hedehusene, mens Panalpina fortsat har administration i Schweiz.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online