Fjernvarme tager over fra naturgas i Arla-osteproduktion

Når Arlas store ostemejeri ved Taulov kobles på fjernvarme i år, vil mejeriet kunne halvere sit forbrug af naturgas og skære sine CO2-udledninger med 37 procent

60 millioner kg oste af typerne Maribo, havarti og Danbo producerer Arla årligt på sit store mejeri i Taulov. Foto: 123RF.

12.01.2023

CSR.dk

Naturgas skal være yt, og fjernvarme in. Det viser Arla med en ny stor aftale, hvor mejeriets store ostemejeri i Taulov i løbet af 2023 bliver koblet på det lokale fjernvarmenetværk.

Udover at spare penge og nedbringe afhængigheden af naturgas ventes det allerede i 2023, hvor mere end halvdelen af naturgassen erstattes af fjernvarme, at fjerne hele 37 procent af CO2-udledningen fra mejeriet.

”Vi opvarmer omtrent 600 millioner kg mælk om året, som vi laver til nogle af Danmarks mest kendte osteprodukter. Det kræver meget energi, og vi har et mål om at reducere vores CO2 udledning med 63 procent i 2030, hvorfor investeringen i tilslutningen til fjernvarme på Taulov Mejeri er den rigtige langsigtede beslutning. Det er en effektiv måde at reducere vores CO2-udledning med én enkelt manøvre”, siger Klaus Jeppesen, der er direktør hos Taulov Mejeri, ifølge Fredericia Dagblad. 

Det sker i samarbejde med TVIS, Trekantområdets Varmetransmissionsselskab I/S, der investerer 10 millioner kroner i projektet, mens Arla investerer 20 millioner kroner.

Læs også: Forbrugere overdriver bæredygtige valg: ”Praktik står i vejen for gode intentioner”

Tvis investerer konkret i en vekslerstation ved siden af Arla-mejeriet og i tilkobling på de fire trekantskommuner – Fredericia, Kolding, Middelfart og Vejle – i alt 123 km lange fælles varmesystem.

“Der er et stort potentiale i at bruge fjernvarme til procesvarme, og vi har varme tilgængeligt og kan understøtte produktionsvirksomheder. Det er ressourceeffektivt, grøn omstilling og giver økonomiske fordele – både for nye samarbejdspartnere og de eksisterende forbrugere,” lyder det fra Jørgen Nielsen, direktør for Tvis, ifølge Børsen.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.06.2026CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

24.06.2026CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn