Flere danskere vil bandlyse mails efter arbejdstid

I en vestjysk virksomhed må man ikke sende mails efter arbejdstid. En tendens, som flere danskere efterspørger, når det kommer til virksomheders fokus på trivsel i arbejdslivet. Det viser en ny undersøgelse.

Flere danskere efterspørger, at virksomheder prioriterer et arbejdsmiljø, hvor fleksibilitet er muligt. Arkivfoto..

03.01.2022

CSR.dk

For mange ansatte i det danske erhvervsliv er arbejdsdagen ikke slut, før de sidste mails er sendt, eller når arbejdsopgaverne er løst – også selvom det er sent ud på aftenen.

Men den kultur vil flere danskere gerne gøre op med. Det viser en Megafon-måling, som TV 2 og Politiken har foretaget. Her svarer 49 procent af de adspurgte nemlig, at virksomheder burde mindske antallet af sendte mails efter arbejdstid.

Det skriver TV 2.

Læs også: I Portugal skal arbejdsgivere lade ansatte være i fred udenfor almindelig arbejdstid

Derudover svarer 63 procent i undersøgelsen, at de som regel alligevel tjekker mails, efter arbejdsdagen er slut. Og det er selvom, at 67 procent af de adspurgte svarer, at det i mindre grad eller slet ikke forventes af arbejdsgiveren.

I udlandet forsøger man også at ændre arbejdskulturen. Portugal har blandt andet valgt at indføre ny lovgivning, der gør det ulovligt for arbejdsgivere at kontakte sine medarbejdere uden for arbejdstid. Gøres det alligevel, kommer der bøder på bordet.

Herhjemme er flere virksomheder begyndt at gå i samme retning. Det er blandt andet tilfældet hos den vestjyske virksomhed Billig-arbejdstøj.dk. Her arbejder de 110 ansatte fra 8 til 16, man har fri, når man har fri, og overarbejde er en by i Rusland.

Retningslinjer skaber attraktive arbejdspladser
Ifølge Morten Ballisager, der ejer og er direktør hos Konsulenthuset ballisager, er det efterhånden en tendens hos danske virksomheder, at medarbejdernes velvære er i fokus.

”Vi er blevet mere opmærksomme på, at der er nogle elementer i vores arbejdsliv, der kan gøre os syge, og jeg ser, at virksomheder i højere grad prøver at gardere sig mod det”, siger han til TV 2 og påpeger derudover, at trivsel efterhånden er blevet et parameter, som virksomhederne kan konkurrere på.

Læs også: Nyt værktøj til proaktivt og systematisk arbejde med psykisk arbejdsmiljø

Konsulenthuset har selv udarbejdet en analyse omkring danskernes behov og præferencer, når det kommer til arbejdspladsen. Og den viser, at arbejdspladser, hvor fleksibilitet er i højsædet, er mere attraktive for de adspurgte.

En arbejdsdag med klare retningslinjer, en såkaldt work life balance, ligger på tredjepladsen hos danskerne. Ud fra det, vurderer han, at flere stadig efterspørger en hverdag, hvor der er respekt for fritiden.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: Psykisk arbejdsmiljø

Allerede før corona oplevede mange danskere deres arbejdsliv som stressende. Efter corona stiller flere spørgsmålstegn ved, hvordan deres arbejdsliv og livskvalitet skal være. Hvad er de bedste redskaber til at skabe en arbejdsplads, der tiltrækker og fastholder medarbejdere  og samtidig kan give plads til dem der enten ikke vil eller kan arbejde på de gængse vilkår?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

3H Law
Seminar
Seminar om grøn markedsføring

Formålet med seminaret er at belyse nogle af de hyppigt forekommende problemstillinger, som virksomheder kan stå overfor ved brugen af grønne udsagn i deres markedsføring. Deltagerne vil blive oplyst om de gældende vildledningsregler med fokus på grøn markedsføring og forstå hensynene bag reglerne, samt gøres bekendt med, hvilke udsagn der er sikrest at bruge.

Dato

25.11.2025

Tid

14:00

Sted

København (nærmere adresse TBA)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn